Přestávky v zaměstnání: Víte, na co máte jako zaměstnanec nárok?

Práce, ve které bychom pracovali nepřetržitě od rána do večera, je už dnes naštěstí jen mlhavou vzpomínkou. Zaměstnance chrání zákoník práce, který stanovuje počet přestávek v práci a podmínky jejich čerpání. Víte, na jaké přestávky máte jako zaměstnanec nárok?

Nárok na volno při hledání zaměstnání

Věděli jste, že pokud si hledáte nové zaměstnání, zatímco jste ve výpovědní lhůtě u stávajícího zaměstnavatele, máte nárok na mimořádné volno? Zákon tak alespoň z malé části složité období hledání nové práce ulehčuje. V jakém rozsahu můžete toto volno čerpat, a náleží vám za něj náhrada mzdy?

Zdravotní prohlídka při nástupu do zaměstnání

Zdravotní lékařská prohlídka je úkon, který předchází nástupu do zaměstnání. Je povinnou součástí každého nově vznikajícího pracovně právního vztahu. Absence vstupní lékařské prohlídky může až zpochybnit pracovní smlouvu.

Odpovědnost za škodu při výkonu zaměstnání

Jednou ze složek pracovněprávního vztahu je odpovědnost zaměstnance za škodu. Co taková odpovědnost znamená? Jaké povinnosti se s ní pojí? Jaké důsledky z ní plynou?

Jak podat výpověď ze zaměstnání dohodou

Žádný pracovní poměr nemusí trvat věčně. Způsobů ukončení pracovního poměru je několik ať už jde o výpověď, podepsání dohody, nebo okamžité skončení pracovního poměru. Zaměřme se na to, jak podat výpověď dohodou.

Šikana v zaměstnání

Většina lidí tráví v zaměstnání minimálně polovinu všedního dne. Práce na pracoviště je nedílnou součástí každodenního života. Má přímý dopad na naši životní úroveň, finanční stabilitu, socializuje a má také vliv na psychický stav člověka. Psychický a posléze i fyzický. A co když se v zaměstnání objeví šikana?

Maturita při zaměstnání

Základní potřebou člověka je touha se zlepšovat. Jste otrávení z diskriminace na trhu práce, způsobené absencí požadovaného vzdělání? Nebojte se, maturita při zaměstnání není problém.

Žádost o zprostředkování zaměstnání

Evidence na Úřadu práce. Situace, kterou si projde většina práce schopných jedinců. Ať už je to z důvodu ztráty zaměstnání, ukončení studií, nebo prostým rozhodnutím se pro změnu. Důvodů nezaměstnanosti je spousta a lidí, kteří musí vlastní nezaměstnanost řešit ještě víc.

Jak zvládat stres v práci

Nepříjemní kolegové větrající své osobní problémy v pracovním prostředí, šéf, který by si nezadal ani s tou největší osinou v zadku, práce za tři lidi, ale za jeden plat, zákazníci, kteří si pletou zákaznický servis s krizovou linkou… Asi všichni se shodneme, že stres v práci na klidném spaní nepřidá. Jak se ho úspěšně zbavit nebo alespoň zmírnit?

Maturita při zaměstnání

Základní potřebou člověka je touha se zlepšovat. Jste otrávení z diskriminace na trhu práce, způsobené absencí požadovaného vzdělání? Nebojte, maturita při zaměstnání není problém. Na věku nezáleží, studovat může každý. Pojďte naproti lépe placené práci tím, že překonáte strach i sami sebe.

Pojištění odpovědnosti v zaměstnání

K čemu slouží pojištění odpovědnosti v zaměstnání? Stejně, jako každé jiné pojištění pojištěnci takzvaně „kryje záda“. Ať už je pojištěncem zaměstnanec nebo zaměstnavatel.

Vstupní lékařská prohlídka do zaměstnání

Vstupní lékařská prohlídka by měla předcházet každému uzavření pracovně právního vztahu. Nemá smysl chtít se z ní vykroutit. V případě, že vstupní prohlídka neproběhne, může být zpochybněna platnost pracovní smlouvy.

Neplacené volno v zaměstnání

S nárokem na placenou dovolenou je obeznámen téměř každý. Jak je to ale s neplaceným volnem? Co když se chcete účastnit svatby kamaráda, zkolabuje doprava nebo vyčerpáte všechnu placenou dovolenou? Věděli jste, že ze zákona máte nárok na neplacenou dovolenou, i když se například stěhujete?

Studijní volno při zaměstnání

Víte, na co všechno máte při skloubení studia a zaměstnání nárok? Věděli jste například, že při zpracování bakalářské práce můžete čerpat až 10 dní placeného volna?

Kdy oznámit těhotenství v zaměstnání

Příchod nového života do rodiny přináší vždy plno radostných momentů a očekávání. Na druhé straně však na nastávající maminky čeká dlouhý seznam činností, které je třeba odškrtnout dříve, než se miminko narodí. Mezi ně patří i oznámení těhotenství zaměstnavateli, které by se sice nemělo odkládat, ale ani uspěchat. Kdy je nejlepší čas pro to, oznámit těhotenství v zaměstnání?

Jak napsat žádost o práci

Čím je specifická žádost o zaměstnání? Zejména tím, že žadatel poptává práci na svůj vlastní popud. Žádost zpravidla nebývá spojená s konkrétní nabídkou práce. Sepsání žádosti o práci mívá hned několik důvodů. Žadatel se uchází o svou vysněnou pozici. Chce se realizovat v dané firmě nebo oboru. Důvodem může být i fakt, že firma sídlí blízko bydliště žadatele, umožňuje práci z domova nebo cestování.

Jak dlouho můžu být na Úřadu práce

V minulém článku jsme si řekli, jak postupovat v případě ztráty zaměstnání. Teď přejděme k otázkám, které souvisí s evidencí uchazečů o zaměstnání. Jak dlouho můžu být evidován na ÚP? Kdy evidence končí? Mohou mě z Úřadu práce vyloučit? Co pro mě znamená vyloučení z Úřadu práce? Na co mám nárok? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou dostat se ze zmatku, který ztráta zaměstnání často vyvolá.

Jaké doklady na Úřad práce

Ztráta zaměstnání. Situace, která v životě potkala snad každého z nás. Důvody mohou být různé, ale výsledná otázka je vždycky stejná. Co dál? Ne každý má to štěstí, že najde novou práci dřív, než mu doběhne výpovědní lhůta. Navíc ne vždycky výpovědní lhůtu máte. Pokud si nevíte rady, přihlašte se na Úřad práce.

Částečný invalidní důchod a zaměstnání

Byl vám přiznán invalidní důchod na základě snížené pracovní schopnosti? Chcete chodit do práce, ale nevíte na jak dlouho můžete, a na jak vysokou mzdu máte nárok? Co dělat, když nemůžete najít zaměstnání? Nebo jste zaměstnavatelem a nevíte, jestli zaměstnat osobu se zdravotním handicapem? Jaké výhody by vám z toho mohly plynout? Na všechny tyto otázky vám odpovíme.