Souběh dvou zaměstnání

Je v dnešní době jedna práce dostačující? Spousta lidí pracuje u dvou zaměstnavatelů naráz. Jde o tzv. souběžné zaměstnání. Uvažujete o něm také? Tady jsou informace, na co dát pozor.

Práce při plném invalidním důchodu

Pobíráte invalidní důchod 3.stupně a zvažujete, že byste si přivydělali? Dejte pozor, aby práce odpovídala vašemu zdravotnímu stavu - v jiném případě o důchod přijdete.

Vyřazení z evidence úřadu práce

Být na úřadu práce nemá jen samé výhody, ale plynou z toho také povinnosti. A pokud je neplníte, z evidence můžete být vyřazeni. Které povinnosti to jsou?

Kdy se nahlásit na úřad práce

Končíte v zaměstnání nebo vám uplynula rodičovská dovolená? Nahlaste se urychleně na úřad práce - lhůty pro nahlášení jsou možná kratší, než si myslíte.

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Vaše rodičovská dovolená brzy skončí? Přečtěte si, jak ji ukončit, kam nahlásit, že se vracíte do práce a také na co máte nárok v případě, že pro vás zaměstnavatel už nemá místo.

Přeřazení zaměstnance na jinou práce

Jsou situace, kdy je nutné zaměstnance přeřadit na jinou pozici. Pokud souhlasí, vše je vyřešeno. Jsou však i situace, kdy je to zcela nezbytné provést i bez jeho souhlasu.

Průměrný čistý výdělek pro úřad práce

Pří žádosti o podporu v nezaměstnanosti budete na úřadu práce odevzdávat zápočtový list, jehož součástí je průměrný čistý výdělek. Ten je rozhodný k přiznání podpory. Jak se vypočítá?

Dohoda o provedení práce a exekuce

Jaké příjmy podléhají exekuci a jaké nikoliv? Jaká částka vám musí vždy zbýt? Pokud jste ohroženi exekucí, buďte dobře informovaní - je to ta nejlepší cesta, jak se dluhů zbavit.

Výpověď ze zaměstnání ze zdravotních důvodů

Pokud jste dlouhodobě pozbyli schopnost vykonávat dosavadní pozici, jde o nelehkou situace, kdy možná budete muset řešit odchod ze zaměstnání. Situaci alespoň trochu ulehčuje odstupné, na které máte nárok - někdy až 12násobek průměrného výdělku.

Zdanění a odvody u dohody o provedení práce

Odvody daní a pojištění jsou při práci na dohodu o provedení práce poměrně komplikované. Liší se v závislosti na výši výdělku i na tom, zda podepíšete prohlášení k dani. To vám koneckonců může ušetřit i desítky tisíc ročně.

Důležité osobní překážky v práci

Musíte čerpat dovolenou, když přijdete pozdě do práce kvůli dopravnímu kolapsu, nebo existuje i jiné řešení? A co v případě stěhování, narození dítěte nebo účasti na svatbě - na co máte nárok?

Kdy chodí kontrola práce neschopných

Pokud jste na nemocenské, musíte dodržovat stanovený režim vycházek a zaměstnavatel spolu se sociálním zabezpečením mají právo kontrolovat, zda je tomu opravdu tak. Jenže kdy můžete kontrolu očekávat a co když nejste doma?

Překážky v práci na straně zaměstnavatele

Nepracovat, a přitom dostat zaplaceno? I to se může stát. Jde o překážky na straně zaměstnavatele, který pro vás kvůli nim nemá dostatek práce. Na co máte v takovém případě nárok?

Překážky v práci na straně zaměstnance

Ne vždy musí nepřítomnost v práci znamenat krácení mzdy. Zákon stanovuje překážky, na základě kterých vám bude nepřítomnost v práci omluvena. A někdy dostanete i náhradu mzdy.

Poděkování za dlouholetou práci

Jestliže od vás odchází zaměstnanec, který se za roky služby stal součástí firmy, je dobré, mu za vykonanou práci, pěkně poděkovat. Jak na to?

Přestávka v práci dle zákoníku práce

Pokud svou práci odvádíte dobře, berete možnost odpočinku všemi deseti. Kdo se tolik nesnaží by půl hodinku volna v práci klidně vynechal. Na jaké přestávky v práci máte právo a jak je to s jejich čerpáním?