Co je zaměstnání malého rozsahu

Tagy:

Datum vložení

vložen před 939 dny


Není tajemstvím, že ve flexibilitě pracovního trhu zůstáváme oproti ostatním evropským zemím sto let za opicemi. I přesto se nám však v roli zaměstnance nabízí široká škála možností pracovního úvazku.   Zkratky jako DPP, DPČ a HPP z rukávu vysype i student střední školy o půlnoci, o čem se však příliš nemluví, je tzv. zaměstnání malého rozsahu. Přináší nám nějaké výhody nebo je to jen pracovně-právní formalita, kterou se nemá cenu zabývat? Pojďme se na to podívat.

Co je zaměstnání malého rozsahu

zaměstnání malého rozsahu

Pojem „zaměstnání malého rozsahu“ se úzce váže na sociální pojištění. Jde o typ pracovního úvazku, kdy příjem nepřesáhne 2 500 Kč měsíčně. To je také rozhodná částka pro odvody nemocenského (sociálního) pojištění.

Zaměstnání malého rozsahu se ale netýká jen pracovního úvazku, v rámci kterého se nepřehoupnete přes hranici 2 500 Kč měsíčně. Platí také pro ty pracovní dohody a spolupráce, u nichž nebyl příjem sjednán. Může jít například o následující příklad:

Mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem byla uzavřena dohoda o pracovní činnosti (DPČ) na období 1.1.2018 – 1.4.2018 v průměrném rozsahu 4 hodiny týdně. Práce bude vykonávána dle aktuálních potřeb zaměstnavatele. Odměna byla sjednána ve výši 100Kč/h.

Vzhledem k tomu, že ve smlouvě není uvedena fixní měsíční částka, jedná se o zaměstnání malého rozsahu. Stejně tak i v následujícím případě, kde se sice fixní měsíční částka uvádí, ale je nižší než 2500 Kč:

Mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem byla uzavřena dohoda o pracovní činnosti (DPČ) na období 1.1.2018 – 1.4.2018 v průměrném rozsahu 4 hodiny týdně. Odměna byla sjednána ve výši 2300 Kč měsíčně.

Zaměstnání malého rozsahu – výhody?

Sociální pojištění, zdravotní pojištění, daň z příjmu…to jsou věci, které mají společného víc než jen to, že putují do státní kasy – každý měsíc zvednou mandle všem zaměstnancům, jimž se odečte téměř třetina mzdy.  Pokud spadáte do kategorie „zaměstnání malého rozsahu“, pak jste osvobozeni od platby sociálního pojištění. Pro něj totiž budete muset šáhnout do kapsy až od příjmu právě 2 500 Kč měsíčně. Výjimkou je dohoda o provedení práce (DPP), kde je rozhodná částka stanovena na 10 000 Kč.

Souběh více zaměstnání malého rozsahu

Jestliže jste si při čtení předchozích řádků mnuli ruce se škodolibým úsměvem, neboť vás napadlo, že místo hlavního pracovního poměru budete mít více zaměstnání malého rozsahu, čímž se vyhnete platbě nemocenského pojištění, váš úsměv zase brzy zhořkne.  Pokud byste souběžně měli opravdu více zaměstnání malého rozsahu, příjmy se z jednotlivých dohod sčítají.  Pokud si tedy u jednoho zaměstnavatele vyděláte 1000 Kč a u druhého 2000 Kč, platbě nemocenského pojištění se nevyhnete.

 

Autor: Martina Polamová

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek