Jak na sobě pracovat při depresi? Soustřeďte se na maličkosti.

Tagy:

Datum vložení

vložen před 1159 dnyUž delší dobu pociťujete, že nejste úplně ve své kůži, možná byste z ní dokonce nejraději vyskočili? Zdá se vám, že jste zabloudili v blátivém močálu a každým krokem se blížíte víc a víc ke dnu?

Možná jsou takové pocity výsledkem nevyrovnanosti vašeho šéfa, který dostal neodolatelnou chuť proměnit se v komára, a tak vám slušně pije krev. Možná se však s takovým stavem potýkáte už několik měsíců. V tom případě zbystřete. Mohlo by totiž jít nejen o přechodnou chuť zabít své nadřízené, ale klinickou depresi, kterou většinou nepřekonáte jinak, než konzultací s odborníkem. Jak na sobě při depresi pracovat a posunout se alespoň o malý krok vpřed?

Motivujte se příběhy úspěšných

Čtěte. Kniha je totiž zrcadlem, v němž spatříme to, co v sobě nosíme. V knihách často naleznete odpovědi, které hledáte. Inspirujte se příběhy o úspěšných. Zjistíte, že život neklade klády pod nohy jen vám, ale i všem ostatním. Rozdíl je v tom, kdo se rozhodne je, byť s několika pády, přeskočit, kdo raději změní směr a kdo se jimi nechá převálcovat. Přečtěte si příběhy o lidech, kteří trpěli depresí, a přesto se se svým životem vypořádali se ctí a dokázali mnohé.

Sepište si seznam úspěchů

Na co jste ve svém životě hrdí? Co všechno jste dokázali? Komu jste pomohli? Vezměte si kus nepopsaného listu a proměňte ho v obraz svého úspěšného já. Na jedné straně se zaměřte na dlouhodobý horizont, tu druhou popište úspěchy za poslední měsíc či týden. Nezatracujte maličkosti. Jak se říká - maličkost často prozradí o charakteru člověka víc než velký skutek.

Vyrazte do společnosti a buďte aktivní

Chápu, že byste nejraději proleželi celý den v posteli a přemýšleli nad svým osudem. Tady však platí „Kdo se bojí, musí do lesa.“ Vyrazte na procházku, do obchodního centra, s kamarády „na jedno“. Rozptýlíte své myšlenky a přemítání, jak se vám momentálně život sype pod rukama, nebude alespoň na chvíli středobodem vašeho zájmu.

Obohaťte se o nové znalosti

Udělejte si online kurz, přečtěte si odborné články, pusťte se do drobného pracovního úkolu. Nejlepším lékem proti depresi je hrdost. Hrdost, že jste se posunuli ve svém životě dál, byť o malý krůček. Pamatujte, že malé kroky předcházejí těm velkým.

Vyzkoušejte přírodní medicínu

Už jste někdy slyšeli o Bachových kapkách? Jde o čistě přírodní přípravek obsahující 5 druhů bylinek, které pomáhají vyrovnat se s úzkostmi, odstraňují negativní emoce a navozují pocit klidu a štěstí. Stejně tak dobře poslouží i jiné uklidňující kapky na přírodní bázi nebo speciální bylinné čaje. Nebojte, váš pracovní výkon to neovlivní – většina těchto přípravků nemá vliv na schopnost vnímat.

Promluvte si s odborníkem

Pokud vaše depresivní stavy trvají na váš vkus příliš dlouho, zvažte návštěvu psychologa. Doporučení získáte od svého obvodního lékaře. Psycholog s vámi najde spouštěč vašich problémů a postupně zapracujete na tom, abyste tuto příčinu zcela odstranili nebo alespoň eliminovali. Minimálně za pokus to stojí, no ne?

Ať už se rozhodnete bojovat s depresí na vlastní pěst nebo vyhledáte odbornou pomoc, myslete na to, že ať se vám váš stav zdá jakkoliv vážný a nepřekonatelný, není věc, která by trvala na vždy. Je jen otázkou času, kdy se zase budete cítit dobře a na tváři se vám objeví dlouho postrádaný úsměv. A kdo ví, možná dokonce se budete smát více než kdykoliv předtím.

Autor: Martina Polamová

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek