Jak zvládat stres v práci

Tagy:

Datum vložení

vložen před 964 dny


Nepříjemní kolegové větrající své osobní problémy v pracovním prostředí, šéf, který by si nezadal ani s tou největší osinou v zadku, práce za tři lidi, ale za jeden plat, zákazníci, kteří si pletou zákaznický servis s krizovou linkou… Asi všichni se shodneme, že stres v práci na klidném spaní nepřidá. Ovšem ne vždy musí stres znamenat ďáblovo zlo. Víte, co má víno a stres společné? V malé míře neškodí.

jak zvládat stres v práci

Eustres: motor, který pohání

To ale není vše. Stejně jako u vína existují dva základní druhy – červené a bílé (sommelierům a jiným znalcům vína teď asi křehne úsměv), tak i stres není jen jeden, ale dva:

Eustres

Blíží se uzávěrka a vy dřete 12 hodin denně, máte klapky na očích i na uších, nesoustředíte se na nic jiného než na práci, protože v pátek v 13:00 musíte odeslat podklady na finanční úřad? Právě máte co do činění s eustresem. Jedná se o „hodný, pozitivní“ stres krátkodobě posilující vaši efektivitu a motivaci, je to stimul, který bičuje k lepším výkonům. A mnoho lidí si bez něj nedokáže představit ani den.

Distres

Vraťte se úplně k prvnímu odstavci tohoto článku. Ano, přesně tak – ti naštvaní kolegové, šéf a zákazníci. Nebo když máte za dva dny naplánovat konferenci pro 100 lidí a víte, že to prostě možné není, ani kdybyste pracovali 25 hodin denně. Tak to je distres – „škodlivý“ stres, ze kterého vás bolí žaludek, nespíte, nejíte (nebo jíte až moc), buší vám nepřirozeně srdce a padáte do deprese. Ten, který si nezaslouží nic jiného, než zničení atomovou zbraní. A co že je v tomto případě ta atomová zbraň?

Organizujte, plánujte, třiďte

Ne odpad, ale svou práci a čas. Jestli vám už tak nějak všechno přerůstá přes hlavu, vezměte síťku v podobě diáře a zápisníku a pěkně své povinnosti zase stáhněte dolů na únosnou mez.

Stanovte si cíle – Abyste mohli s tou kupou povinností pracovat, musíte nejdřív popsat, co všechno na vás v té hromadě čeká. Slyšeli jste už o systému SMART? Cíle by měly být specifické, měřitelné, dosažitelné, reálné a časově ohraničené.

Jak zvládat stres v práci

Organizujte - Co je teď pro vás nejdůležitější? Naplánovat obchodní jednání nebo připravit prezentaci?  Co hoří a už včera bylo pozdě, a co naopak ještě pár dní počká? Pokud vám vypršel čas a vy víte, že všechno stihnout nemůžete, u jakého úkolu bude mít jeho nesplnění nejmenší následky?

Plánujte – diáře, zápisníky, kalendáře, chytré aplikace v telefonu, checklisty, nástěnky, lístečky… Ať už preferujete cokoliv, dejte svým úkolům systém a řád. Plánujte na týden a měsíc, pokud jste v opravdovém časovém tlaku, udělejte si každé ráno i plán na daný den. Úkoly plňte podle důležitosti a vše co jste už udělali, si odškrtněte. To je důležité pro budování pocitu uspokojení, který z úspěšného zvládnutí úkolu budete mít.

Jak zmírnit stres v práci? Najměte agenta 007

James Bond vám asi nepomůže. V tomto případě na stres nasaďte endorfiny. Jednou z cest, jak eliminovat stres v zaměstnání, je efektivně využít volný čas tak, abyste do práce chodili s čistou hlavou, odpočatí a stresu odolnější. Tím dosáhnete zejména sportu – běhejte, tančete, boxujte, posilujte, cokoliv. Hlavně dejte tělu pořádně do nosu, aby mysl zůstala čistá. Tu posilníte třeba u jógy, meditace nebo obyčejné procházky. Zdá se vám to jako primitivní řešení, které nemůže fungovat? Prvně to zkuste, až potom mluvte – za pokus přece nic nedáte.

Dobré vztahy s kolegy: Alfa a omega pracovního výkonu

Určitě si dokážete představit, jak moc dokáže nepříjemný kolektiv zkazit i tu nejlepší práci. A naopak – když se v zaměstnání sejde dobrá parta lidí, která si dokáže vzájemně pomoct, pak se i ty nejhorší dny překonávají mnohem snáz. Snažte se vytvořit v práci příjemnou atmosféru a myslete na to, že i když vám je někdo nesympatický, neznamená to, že ho musíte hodit rovnou přes ohradu. Kolegové v práci tu nejsou od toho, aby vám nahradili spřízněnou duši, ale od toho, aby vám hodili záchranné lano, když se topíte. A to samé na oplátku očekávají i od vás.

Jak zvládnout stres v práci

Promluvte si se šéfem: Možná budete překvapeni

Možná ne úplně tím nejjednodušším, ale někdy tím nejefektivnějším, řešením je sdělit své problémy nadřízenému. Věřte nebo ne, většina vedoucích opravdu chce, aby se zaměstnanci cítili dobře, protože jen spokojený zaměstnanec může být pro firmu opravdovým přínosem. Možná jste jím zadávanou práci brali a brali, v duchu si mysleli své, ale nikdy jste neřekli „Promiňte, ale teď jsem docela v časovém tlaku. Nešlo by daný úkol přidělit dočasně někomu jinému?“ A možná si vedoucí nevšiml, že už toho máte až až. Oprostěte se od stereotypu, že nadřízeným jsou zaměstnanci úplně jedno, seberte odvahu a zkuste to. Šéfové jsou totiž taky jenom lidi.

 Autor: Martina Polamová

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek