Odmítnutí uchazeče o práci

Tagy:

Datum vložení

vložen před 892 dny


Hledání práce není nic jednoduchého a zrovna zábavného. Dokonce ani ti na druhé straně neskáčou dva metry radostí z toho, když musí mezi spousty zájemci najít vhodného kandidáta.

Mnohdy se setkají opravdu se skvělými uchazeči, připravenými, odpovídající předem sděleným požadavkům a na úrovni, kterou požadují. Jak profesní, tak intelektuální apod. Jindy se naopak střetnou s tváří v tvář s jedinci, oplývající příliš nezdravým sebevědomím. Nestačí ani kvalifikačně, natož třeba i vzhledem (u jistých druhů práce, je vzhled hodně důležitý) a hlásí se na pozice, na které nestačí. S těmi pak projdou celý přijímací pohovor, i když hned na začátku ví, kam to povede. A pro oba je to vlastně ztráta času. Je to však  jejich práce, a tak se musí chovat ke všem profesionálně a stejně.

Jejich prací je však nejen vybrat toho nejlepšího ze všech uchazečů a domluvit se na datu začátku práce a dalších souvisejících podmínkách při nástupu do nového zaměstnání, ale musí obeznámit s negativním výsledkem i zbývající osoby, které prošli výběrovým řízením.

Jak sdělit negativní výsledek výběrového řízení

 Jak však nejlépe odmítnout uchazeče a jaké má takový personalista možnosti? Respektive každý, kdo se někdy ocitl na té mocné straně.

Co je pravidlem číslo jedno? Pokud nechcete přijít o dobré jméno firmy? Chcete být stále na trhu práce v kurzu a rádi byste měli neustálý zájem lidí u vás pracovat? Pak odpovězte všem uchazečům.

Jak na odmítnutí zájemce o práci

  1. Nic si nevymýšlejte, napište pravdu, ale zaobalenou. Ať už se jedná o telefonát nebo o dopis, vždy oslovte daného jménem a poděkujte za projevený zájem. Získá tím pocit, že vám o něj skutečně šlo, a že jste jeho žádost dostatečně zvážili.
  2. Sdělte své rozhodnutí, proč jste přijali někoho jiného. Zde si nic nepřibarvujte a řekněte to tak, jak to je. Pokud nechcete uvést skutečný důvod, můžete zvolit něco standardního. Je to také lepší z důvodu rizika odvolání výsledku uchazeče k soudu. V dnešní době není radno si zahrávat.
  3. Dobré je poskytnutí zpětné vazby. Tu ocení všichni. Chvalte i kárejte. Vyzdvihněte jejich klady a doporučte, v čem by se měl zlepšit, aby měl příště větší šance na úspěch.
  4. Někdo se uchyluje k frázi, že si jeho životopis a údaje uchová v záznamech a v případě, že se najde pozice, na kterou by pasoval, sám se mu personalista ozve. Tady je rozhodnutí na vás, spíše se od toho upouští. Zájemce tak může dojít k frustraci, pokud tomu bezhlavě uvěří a neustále bude vyčkávat telefon s nabídkou práce.
  5. Celkové odmítnutí musí působit pozitivním dojmem. Zájemce musí mít příjemný pocit a zájem, se u vás v budoucnu opět ucházet o jinou pozici. Nezavírejte si dveře před lidmi. Nikdy nevíte, kdy se vám kdo bude hodit obsadit ve své firmě.
  6. S výsledkem výběrového řízení neváhejte. Jakmile bude rozhodnuto, dejte to všem najevo.

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek