Péče o osobu blízkou a zaměstnání

Tagy:

Datum vložení

vložen před 987 dny


Život je dlouhý, a tak nám může přinést určité těžkosti, které však s životem souvisí. Pokud slyšíme o tom, že sousedka musela odejít z práce, aby se postarala o svou sestru, po těžké autonehodě, myslíme si, že nám se to stát nikdy nemůže. Ale to je velká chyba. Nikdy nevíte, co vše se může přihodit a i vy se postavíte do pozice osoby pečující o osobu blízkou. Může jít o vaše rodiče, děti nebo třeba o snachu. Rodiny často hledají prvně ve svých řadách, než tuto starost předají cizímu člověku. A není se čemu divit.

Při péči o blízkou osobu lze pracovat

Když už se tak stane, nezoufejte. Pokud máte práci, kterou můžete skloubit s těžkým úkolem, nemusíte se jí hned vzdávat. Lze zvládat a konat obojí zároveň. Je však málo lidí, kdo by to tak provozoval. Co je důležité si zařídit, je úhrada plateb zdravotního a sociálního pojištění.

Kdo však spadá do kategorie osoby, která potřebuje pomoc s péčí?

  1. Jde o dítě do věku 10 let, které má I. stupeň závislosti. Co si pod tím však představit. Může jít o potomka, který má nějaký zdravotní problém a vy mu musíte asistovat, pomoc s aplikací léků, upravovat a připravovat speciální stravu, pravidelně rehabilitovat apod. Může jít taky o retardované či jinak psychicky a fyzicky postižené dítě.
  2. A další identifikace je osoba neomezeného věku s II., III. a IV. stupněm závislostí. Tedy středně těžkou, těžkou a úplnou závislostí. Jde o lidi léčící se po nehodách, úrazech, procházející onkologickou léčbou atd. Jedinou podmínkou je to, že tato osoba je váš spolubydlící, tedy žije s vámi ve společné domácnosti anebo jde o rodinného příslušníka.

Při péči o druhé nezapomínejte i na sebe

Co však bude ve stáří s vámi, když se budete třeba i deset, dvacet let starat o někoho jiného? Z čeho se vám bude počítat důchod? Jelikož se tato doba označuje jako doba náhradního pojištění, započítává se do důchodu. Pokud pracujete, bude vám brán v potaz lepší výsledek výpočtu důchodu. A tak vám nic nebrání, jít do toho po hlavě, jak se říká.

Řekli jsme, že je nutná zajistit placení povinného pojištění.

Zdravotní pojištění za vás po předložení potvrzení z úřadu práce bude platit stát. Je však nutné to poštovně donést do osmi dnů ode dne vydání potvrzení. Pokud byste tak neučinili, mohlo by vám naskočit penále.

V případě sociálního pojištění je to jednodušší. Povinná platba platí pro OSVČ a pro zaměstnané osoby. Pro osoby bez zdanitelných příjmů, pro osoby pečující o jinou osobu tato platba odpadá. Je však dobrovolná. Pokud byste přece jen chtěli, z jakéhokoliv důvodu hradit z vlastní kapsy tento typ pojištění, musíte se informovat na příslušném úřadu. Tam vám podají doplňující informace. A jak již bylo řečeno, veškerá doba po kterou budete pečovat o osobu blízkou, je počítána do důchodu. Taková náplast na ten ukradený osobní čas, který vám péče jistě zabere.

Co bude, až vše skončí

Po skončení péče se řada lidí ocitá na úřadu práce. Konec opečovávání může nastat z mnoha důvodů, jako je např. úmrtí nebo předání starosti na někoho jiného. Jak již bylo řečeno, vše se bere jako náhradní doba pojištění, vzniká vám tedy i nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud jste za poslední dva roky platili min. 12 měsíců sociální pojištění. Tím, že se doba péče počítá do důchodu, výše podpory se vypočítá z průměrné mzdy. Podpora pak bude trvat 5 měsíců, kdy se její výše bude postupně snižovat.

Co byste určitě měli vědět, je informace, že pokud stále budete i pracovat, máte nárok na úpravu pracovní doby, dle vašich potřeb. Zaměstnavatel vám musí dle zákona vyhovět.

Navíc můžete na úřadu samozřejmě požádat o příspěvek na péči. Jeho výše je v případě dětí a mladistvých do 18 let vyšší. Jeho výše se pohybuje mezi 800 – 13000 Kč.

 

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek