Souběh starobního důchodu a zaměstnání

Tagy:

Datum vložení

vložen před 715 dny


Celý život pracujeme a učíme se. Není tím myšleno, pouze práce v zaměstnání a návštěva školního zařízení, ale jde o všechny činnosti, vykonávající během dne a noci za celý náš život. Když je nám čerstvých osmnáct let a my se rozhodujeme, kam se budou ubírat naše další kroky, na důchod nemáme ani pomyšlení. Připadá nám to jako extrémně dlouhá doba, než tato situace nastane. Avšak s věkem se tento názor mění. Čím jsme starší, tím rychleji čas běží. A ani se nenadějeme a my stojíme na prahu důchodového věku. Pro každého tento věk, začíná jindy. Na internetu jsou velmi šikovné nástroje k jeho vypočtení. Jenže, ne každý se cítí na to, dát sbohem své práci a jít domů sedět na pohovku a denně sledovat v televizi seriály.

Důchodový věk a práce

Jsou lidé, kteří svou práci milují a jen tak lehce se jí nevzdají. Pro některé je vykonávání pracovní činnosti součást vyjádření své identity. A bez toho, už nejde prožít jediný den. Co je však příjemné, že s důchodovým věkem přichází i možnost nechat si vyplácet důchod. Jeho výška se odvíjí od toho, jak jsme celý život dřeli a jak dlouho. Opět, pro každého jiný výměr.

Dobrá zpráva. Když je vám tolik, kolik vám je a od okresní sociální správy zabezpečení dostanete vyrozumění o tom, že vám vzniká nárok na důchod, měli byste tuto skutečnost oznámit zaměstnavateli. Povinnost to není. Ve chvíli kdy se však sám zeptá, musíte po pravdě odpovědět.  A on vás kvůli tomu nesmí vyhodit. K důchodu si totiž můžete přivydělat, kolik chcete. Tedy k řádnému starobnímu důchodu, u předčasného jsou podmínky trochu jiné.

Co zůstává stejné:

  • Sociální pojištění
  • Zdravotní pojištění
  • Daně
  • Nemocenská

Sociální pojištění

Při zaměstnání za nás zaměstnavatel odvádí peníze příslušným správám a úřadům. Nejinak je tomu i v případě pracujícího důchodce. Platí to také u samostatně výdělečné činnosti OSVČ, když je roční zisk dostatečně vysoký. Zaměstnavatel z hrubé mzdy odvádí 6,5% státu. Pokud důchodce podniká, bere se to jako vedlejší činnost. Z té se první rok neodvádí nic. Až při ročním zúčtování se vypočte záloha dle přijatých zisků.

Zdravotní pojištění

Stejně jako v předchozím případě platí i zde u pracujícího důchodce stejná pravidla jako pro všechny ostatní. V tomto případě se z hrubé mzdy strhává 4,5% zisku a ty se odvádí na zdravotní pojištění. A pokud jde o OSVČ, které se považuje za vedlejší činnost, což přináší určité výhody, neplatí se v prvním roce zálohy, ale vypočtou se až po předání přehledu zdravotní pojišťovně. Opět se to nastaví dle dosaženého zisku v minulém roce. Není výjimkou, že zálohy jsou pak ve výši jen několika málo korun.

Daně

Daň z příjmu se strhává opět z hrubé mzdy ve výši 15%. Pokud důchodce pracuje u jednoho zaměstnavatele, nemusí si na začátku roku dělat starosti. Daňové přiznání za něj odvede jeho zaměstnavatel. Pokud pracuje na více smluv či dohod, je nucen si tuto administrativu vyřídit sám.

Stejně tak i u podnikání, pokud byl jeho příjem vyšší než 15 tisíc korun za rok. Při nižším zisku se nic nepřiznává a nevyřizuje. Nesmíte zapomenout ani na daňovou úlevu na poplatníka, o kterou lze žádat i zpětně.

Nemocenská

Každý má nárok ochořet. Nejinak je tomu u důchodců. Na nemocenskou nastupují klasicky. Od čtvrtého dne jim ji vyplácí zaměstnavatel, od 15. dne pak stát. Je zde ale menší úprava. Důchodce smí stonat maximálně 70 dní v kuse. Pokud to vezmeme ročně, pak může ochořet a léčit se mimo pracoviště maximálně 70 dní za rok.

Co je takovou tou pomyslnou třešničkou na dortu, je fakt, že pracující důchodce, má možnost díky své usilovné práci navýšit svůj důchod. A to už po jednom roce práce o celých 0,4%. A to se vyplatí.

 

 

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 436106 nabídek