Ztráta zaměstnání a hlášení skutečnosti na úřadu práce

Tagy:

Datum vložení

vložen před 911 dny


Ve chvílích kdy se člověku nedaří, je rád, když mu někdo podá pomocnou ruku a poradí, co dál dělat. Ne vždy nám jde práce od ruky. Někdy nás přestane naplňovat a my se v ní tak nějak plácáme od ničeho k ničemu. Takové zaměstnání pro nás přestává mít smysl. Jindy přestanou naše síly stačit a náš výkon upadá pomalu, ale jistě směrem dolů. Občas to bývá i raketovou rychlostí. To samozřejmě zaměstnavatel nevidí rád a musí učinit jisté kroky k tomu, aby nedošlo k jeho poškození.

Všechny tyto situace a fakta vedou k jedné věci. Výsledkem pohoření či vyhoření v oblasti pracovní morálky a kázně je výpověď. A nezáleží na tom, která strana ji podala. Prostě dojde k ukončení zaměstnání. V tom lepším případě s odstupným, v tom nejhorším se musíme sbalit z hodiny na hodinu.

Co je však potřeba zařídit, když už to dojde do takového bodu, že se zařadíte mezi nezaměstnané osoby?

V první řadě navštivte úřad práce v místě trvalého pobytu. Učinit tak musíte nejpozději do tří pracovních dnů. Pokud jsou v následujících třech dnech zrovna sváteční dny nebo víkend, doba se tím automaticky prodlužuje. Nikdo vás v neděli nebude uhánět, abyste šli něco zařizovat na úřad.

Ztráta zaměstnání neznamená stop platbám

Proč je potřeba, tak rychle hlásit, že je člověk bez práce? Je to z důvodu placení zdravotního pojištění, které za vás běžně platí zaměstnavatel. Bez přihlášení do registru uchazečů o práci tato povinnost padá na vaši hlavu. Částka 2024 Kč není zrovna zanedbatelná. Proto je dobré, tuto platbu na někoho převést. V tomto případě na stát.

Sociální pojištění platit nemusíte, pokud sami nechcete.

Než se vydáte na úřad práce oznámit svou ztrátu pracovního místa, zajistěte si správný dokument dle vaší kategorie. V případě výpovědi dokument o ukončení pracovního poměru a platný osobní doklad, kvůli potvrzení totožnosti a trvalého bydliště. Totéž platí např. i pro ženy, které právě ukončily rodičovskou dovolenou. Ty donesou potvrzení o ukončení náhradní doby. Jedině tehdy s vámi úředníci vše vyřeší.

Navíc takové přihlášení do registru, má i své výhody. Můžete požádat o podporu v nezaměstnanosti. A to i tehdy, pokud jste dostali odstupné. K tomu je zapotřebí zápočtový list a potvrzení o výši průměrného výdělku. Ty vám vystaví zaměstnavatel.

Výše podpory v době bez práce

Podpora je vyplácena výši 65 % z vaší čisté mzdy. Po dvou měsících se snižuje toto číslo na 50 % a za další dva na pouhých 45 %.

Pokud jste nezaměstnaný, doporučujeme, co nejdříve, sehnat práci novou. Úřad práce vás totiž může vyzvat k plnění veřejně prospěšných prací. Při odmítnutí budete okamžitě vyškrtnuti z databáze uchazečů a kolečko začíná na novo. O novou podporu a zápis však budete moci požádat až za další půl rok.

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek