Co je nekolidující zaměstnání

Tagy:

Datum vložení

vložen před 670 dny


Ačkoliv je systém podpory v nezaměstnanosti často haněný, nedají se mu upřít mnohá pozitiva: V době, kdy jsme vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání, za nás stát odvádí zdravotní pojištění a dostáváme podporu v nezaměstnanosti. V té chvíli jsme za existence této instituce rádi. Výše finanční podpory však tak tak stačí na pokrytí základních potřeb – podpůrná částka totiž tvoří jen zhruba polovinu průměrného výdělku v posledním zaměstnání. Není tak divu, že otázka skloubení evidence na úřadě práce a přivýdělku je tak častá.

V některých případech se ale nejedná jen o přivýdělek. Pokud jste nezaměstnaní a zároveň nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, alespoň dočasné zaměstnání na dohodu je téměř nutností. Zejména zde docházelo ke zneužívání sociálního systému, a proto stát zavedl několik opatření, které by tomu mělo omezit. Bohužel však omezuje nejen ty, kteří se na státu přiživovali, ale i ty, kteří si chtěli opravdu jen přivydělat a překlenout tak dočasný výpadek financí, zatímco si hledali normální zaměstnání. O jakých omezeních mluvíme?

Co je nekolidující zaměstnání

Nekolidující zaměstnání je takové zaměstnání, které můžete vykonávat, zatímco jste vedeni na úřadu práce a stát za vás hradí zdravotní pojištění. Nekolidující zaměstnání mohou vykonávat pouze ti uchazeči o zaměstnání, kteří (již) nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nekolidující zaměstnání je buď zaměstnání na klasický pracovní poměr – tedy formou pracovní smlouvy, nebo v rámci dohody o pracovní činnosti. Zároveň platí, že uchazeči vedení v evidenci ÚP si mohou přivydělat maximálně 6 100 Kč měsíčně. Možnost přivýdělku na dohodu o provedení práce se zrušila.

Na DPP už si nikdo nepřivydělá

Uchazeči na úřadě práce vylepšovali rodinný rozpočet zejména prací na dohodu o provedení práce. Ta jim poskytovala nejlepší podmínky, neboť do výdělku výše 10 000 Kč nemuseli odvádět zdravotní ani sociální pojištění. Hrubý výdělek se tak rovnal čistému příjmu.

Není tak překvapením, že pro spoustu takových zaměstnanců se příjem na DPP stal hlavním příjmem a normální zaměstnání si přestali hledat – z něj by totiž museli zdravotní a sociální pojištění platit. Doba strávená na úřadě práce se tak prodlužovala a prodlužovala, až vláda přistoupila k razantnímu řešení: V minulém roce se pro lidi vedené na úřadu práce přivýdělek na DPP zakázal a je jedno, zda dotyčný pobírá či nepobírá podporu v nezaměstnanosti. Lidé si tak mohou přilepšit jen prací na DPČ, kde dochází k odvodu pojistného již od příjmu 2500 Kč, nebo na pracovní smlouvu, kde rozhodný příjem činí taktéž 2500 Kč.

 

Autor: Martina Polamová

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 435193 nabídek