Evidence na úřadu práce a nemocenská

Tagy:

Datum vložení

vložen před 849 dny


Každý kdo má v dnešní době dobrou práci, ví, jak náročné je si ji udržet. Stačí menší úraz nebo vleklá chřipka a rázem se ocitnete na nemocenské. Takový práce neschopný člověk sice není doma zadarmo, ale 100% jeho klasického výdělku to také není. Kdo nemá zřízeno osobní životní pojištění na pokrytí právě těchto situací, které mu dorovnají zbylou část financí do výše jeho platu (někdy i více), musí se spokojit s cca 60% výše mzdy.

Avšak, jsou lidí, kteří z nějakého důvodu přijdou o práci anebo jsou již dlouhodobě zařazeni v evidenci uchazečů o práci na příslušném pracovním úřadě a rázem onemocní. Jak se pak řeší vyplácení nemocenské a mají na ni všichni právo?

Evidence na ÚP

V případě nezaměstnaných osob záleží, kdy na nemocenskou nastoupí. Pokud se jedná o případ, že jste již víc, jak týden zaregistrováni na pracovním úřadě máte jednoduše smůlu. Na nemocenské pojištění nemáte nátok, protože nesplňujete podmínky. Nejste v tu chvíli účastni na platbách. V tu chvíli je vám vyplácena pouze podpora v nezaměstnanosti, pokud jste o ni požádali.

Jestliže však nastane situace, že jste čerstvě bez práce a na nemocenskou nastoupíte do sedmi dnů od ukončení pracovního poměru, nárok vám vzniká. Jste totiž ještě v ochranné sedmidenní lhůtě a bývalý zaměstnavatel vám bude od 4. – 14. dne nemocenské peníze vyplácet. Od 15. dne toto připadá na pojišťovnu. V tu chvíli je však zastavena výplata podpory.

Je dobré vědět, že o dobu trvání na nemocenské, vám není krácena doba přiznání podpory. Jednoduše ji dostanete až poté. Jak dlouho je dáno věkem uchazečů a vše vám sdělí vám přidělený pracovník. Dále je nutné uvést informaci, že jestliže nastoupíte na nemocenskou v ochranné lhůtě a chcete se registrovat do evidence uchazečů o práci, musíte vyčkat na její ukončení. V jejím trvání to není možné.

Víc jak rok na nemocenské

Nemocenskou lze pobírat až 380 kalendářních dní. Je to dáno zákonem o nemocenském pojištění. Po této době je podpora v nezaměstnanosti, pokud jste na ni nastoupili v ochranné době a vybrali jste celou podpůrčí dobu, počítána z průměrné mzdy bez ohledu na to, kolik let máte odpracováno. Je proto dobré na to myslet. Pokud byl váš plat vyšší, než je průměrná mzda, ukončete nemocenskou před uplynutím 380 kalendářních dnů. Zbytečně byste tak přišli o peníze.

Z textu tedy vyplývá, že v jednu chvíli nelze přijímat dávku nemocenské a podpory v nezaměstnanosti. Z hlavního poměru určitě ne. Ale vše má své výjimky. Jestliže jste vedeni v evidenci úřadu práce a zároveň máte nekolidující zaměstnání (běžně Dohoda o pracovní činnosti), kde jste byli uznáni jako práce neschopným a splňujete veškeré podmínky nemocenského pojištění, náleží vám v období 4. – 14. dne náhrada mzdy. Může se také stát, že pracovní neschopnost uchazeče o zaměstnání trvá déle. Pak mu jsou od 15. dne poskytovány dávky nemocenského pojištění i podpora v nezaměstnanosti. A to po celou dobu podpůrčí doby.

 

 

 

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek