Jak napsat žádost o práci

Tagy:

Datum vložení

vložen před 791 dny


Čím je specifická žádost o zaměstnání? Zejména tím, že žadatel poptává práci na svůj vlastní popud. Žádost zpravidla nebývá spojená s konkrétní nabídkou práce.

Sepsání žádosti o práci mívá hned několik důvodů. Žadatel se uchází o svou vysněnou pozici. Chce se realizovat v dané firmě nebo oboru. Důvodem může být i fakt, že firma sídlí blízko bydliště žadatele, umožňuje práci z domova nebo cestování. Firma nabízí lepší platové ohodnocení nebo má zajímavou personální politiku. Těch důvodů existuje spousta. Jak teda na to? Jak takovou žádost o zaměstnání napsat?

Účelem psaní žádosti je zaujmout budoucího zaměstnavatele. Každý pisatel by měl do textu vložit maximum. Minimálně textem docílit toho, že si příslušná osoba přečte životopis a další přiložené dokumenty. Žádost je ekvivalentem k motivačnímu dopisu. S tím rozdílem, že pokud uchazeč odpovídá na inzerát, je více pravděpodobné, že se jím bude někdo zabývat. Žádost musí být něco extra. Něco, co uchazeče uloží do paměti toho, kdo žádost obdržel a nejlépe udělá takový dojem, že se pro uchazeče ve firmě najde místo.

Žádost může být do firmy doručena několika způsoby. Osobně, za využití poštovních služeb nebo elektronicky (e-maile). Poslední varianta se stává víc a víc oblíbenou. Zejména díky jednoduchosti.

Jak sepsat žádost o práci?

V žádosti o práci se pokuste spojit aspekty průvodního a motivačního dopisu. V praxi to znamená, abyste informovali zaměstnavatele o svém záměru a dokumentech, které přikládáte a zároveň popíšete, o kterou pracovní pozici máte zájem a proč. Proč jste zrovna vy vhodný kandidát.

Doporučuji napsat žádost krátce, výstižně a profesionálně. Dejte si pozor na chyby v textu, strukturu. Cílem je zaujmout někoho, kdo vás v životě neviděl a ještě neví, že o vás stojí. To mu právě teprve ukážete. Vyvarujte se používání vzorů. Buďte si jistí, že je ve firmě viděli už stokrát, to neudělá moc dobrý dojem. Pokud posíláte žádost do více firem, dejte si tu práci a e-mail s žádostí pošlete každému zvlášť. Hromadný mail vám spíš uškodí. Chcete vzbudit dojem, že zaměstnavatel, který žádost čte, je ten jediný. Důležité je také k žádosti vždycky přiložit životopis. Případně další přílohy, které přidají žádosti na váze.

Co by měla žádost o práci obsahovat?

Žádost o zaměstnání by měla obsahovat několik informací.

  • Přesná a úplná adresa firmy
  • Datum sepsání žádosti
  • Oslovení (Vážení …; Vážená paní …)
  • Text žádosti, který je členěný do odstavců
  • Vaše kontaktní údaje (telefonní číslo, e-mail)
  • Nakonec se uvádí seznam příloh

Strukturu doporučuji následující. Na začátek napište důvod. Proč žádost píšete? A specifikujte pracovní pozici, o kterou máte zájem. Ve druhé částiuveďte, proč chcete ve firmě pracovat, co nabízíte, jaké výhody firmě přinesete. Prodejte se, zaujměte. Druhá část je nejčastěji spojená s uvedením vzdělání, praxe a kvalifikace. Zmiňte svoje silné stránky, které budou pro pozici přínosem. V poslední části je dobré požádat o případnou schůzku nebo zařazení do evidence zájemců o zaměstnání. Zmiňte, že máte zájem ve firmě pracovat, až se uvolní vhodná pracovní pozice. Následuje poděkování a rozloučení. Pokud budete žádost firmě posílat v papírové formě, nezapomeňte na vlastnoruční podpis.

Do firmy píšete s tím, že na danou pozici nikoho neshání. Byla by velká náhoda, kdyby se vaše vysněná pozice uvolnila zrovna ve chvíli, kdy posíláte žádost. Proto nezoufejte, pokud to nevyjde hned napoprvé. Důležité je, dostat se povědomí zaměstnanců, kteří mají na starost přijímání nových zaměstnanců. Může to být personální oddělení, jeden personalista nebo sám majitel či ředitel. Poslední se týká zejména menších firem. Takže buďte vytrvalí a zkoušejte.

ALE. Při opakovaném odesílání žádosti o práci buďte rozvážní. Chcete, aby si vás klíčový zaměstnanec nebo šéf zapamatoval, ale nechcete u něj vyvolat pocit, že se stal obětí stalkera. Čím víc žádost zacílíte na konkrétního zaměstnavatele, tím větší máte šanci uspět. Zjistěte si informace o firmě a zmiňte je v žádosti.

Jak mám firmu kontaktovat?

V první řadě vás čeká hledání kontaktu na osobu, která má na starosti personální záležitosti. Můžete žádost poslat přímo vedení firmy, ale pokud se ucházíte o zaměstnání ve větší firmě, tak šéf nejspíš nabírání zaměstnanců neřeší. Žádost můžete do firmy poslat víckrát, odeslání další žádosti proložit hovorem. Dostaňte se do povědomí, ale znovu připomínám - s rozvahou. Cílem opakovaného oslovení je, aby si na vás personalista vzpomněl, až se ona vysněná pozice uvolní.

Kontakt do firmy je nejčastěji umístěn na jejích webových stránkách. Hledejte buď personální oddělení, ředitele nebo recepci. Pokud vám nevyhovuje elektronická komunikace, zkuste najít telefonní číslo. Nebo zajděte do firmy osobně. Při hledání kontaktní osoby zkuste najít tu, která má přijímání zaměstnanců na starost. Mohlo by se stát, že recepční nebo asistentka, žádost nepředá na příslušné místo. Ale nevěste hlavu, až budou na pozici hledat nového zaměstnance i slečna recepční si vzpomene, že před měsíc psal uchazeč, který měl o pozici opravdu zájem.

Kdy žádost o práci funguje?

Žádost o práci může hodně znamenat pro firmy, které neumí nebo nechtějí inzerovat nabídku práce na portálech, kam jsou nabídky umisťovány. Obecně neumí práci inzerovat ať už prostřednictvím Úřadů práce, nebo v novinové inzerci. Zejména poslední způsob je v dnešní době velmi neefektivní. Dalším důvodem mohou být omezené finance firmy. Zejména malé firmy často nemůžou investovat tisíce do časově omezených inzerátů. Může jít také o případ, kdy firma volnou pozici inzeruje, ale inzerát je nesrozumitelný a zmatečný.

Takové firmy často nemají na trhu práce příliš velké šance, pokud jde o nabírání kvalitních nových zaměstnanců. V tom případě máte se sepsáním žádosti o práci velkou šanci na úspěch. Ale nebojte, nejsou to jenom případy, kdy je daná pozice volná. Můžete se hlásit na pozici, která je sice obsazená, ale pracovník je nespolehlivý a jeho práce neefektivní. V tu chvíli máte velkou šanci, že si vás firma pozve na pohovor. Navíc to, že se o práci sami žádáte, znamená, že jste motivovaní. A takové zaměstnance si přeje každý šéf. A vracíme se na začátek, pokud jste firmu několikrát kontaktovali, je dost pravděpodobné, že až se bude pozice obsazovat, tak si na vás někdo vzpomene.

Takže, pokud ještě přemýšlíte, jestli žádost napsat, tak směle do toho.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vzory dopisů

Vzor žádosti o zaměstnání do firmy, která nikoho nehledá

K rukám personálního ředitele/ředitelky,
První úžasná nůžkárna s.r.o.
PSČ, třeba Jablonec nad Nisou

Dobrý den,

rád bych se ve Vaší společnosti ucházel o práci. Rozumím nůžkám a jejich výrobě, práce mě baví. U výrobků Vaší společnosti oceňuji kvalitu, na které bych se rád podílel. Nepodařilo se mi najít informaci o Vašich volných místech, proto Vám posílám tuto obecnou žádost. V příloze posílám svůj životopis, kde najdete podrobnější informace. Velmi bych si vážil případného pozvání na pohovor nebo upřesnění informací o možnosti pracovat pro Vaši společnost.

S pozdravem,

Jeroným Kadeřábek
adresa, email a hlavně telefon

Vzor odpovědi, když odmítnou

zase hlavička a jedeme... Dobrý den,

děkuji Vám za odpověď na moji žádost. Velmi si cením, že jste si na mě udělala čas. Mrzí mě, že pro mě nic nemáte, ale beru to na vědomí. Můj zájem pracovat pro Vaši společnost je velký, a proto bych Vás požádal o informaci, kde mohu v budoucnu hledat informace o Vašich volných místech.

S pozdravem, 
podpis

Vzor připomínacího dopisu

v příloze zase životopis s fotkou, zase hlavička a ... Dobrý den,

před několika měsíci jsem se ve Vaší společnosti ucházel o práci. Protože můj zájem pro Vás pracovat stále trvá, dovoluji se zeptat, jestli se náhodou něco neuvolnilo. Zajímají mě nůžky, vyrábím si je doma, ale rád bych se připojil k Vašemu profesionálnímu týmu. Prosím dejte mi vědět i v případě, že nic volného nemáte.

Děkuji, s pozdravem,
podpis

No a asi už to chápete. Prostě holky z personálního si musejí uvědomit, že se k nim hlásí někdo, kdo je má rád.

Jiný vzor prvního mailu do firmy, která mě nehledá

Personální oddělení
Seznam.cz a.s.
Radlická 2, Praha 5

Dobrý den,

jsem programátor webových aplikací, zajímám se zejména o renderování a vykreslování map. Ve Vašich volných pozicích nahttp://vyvojari.seznam.cz/ jsem sice nenašel přesně to, na co bych se hodil, přesto bych Vás rád požádal o práci. Seznam.cz je jediná firma v České republice, která na Mapy.cz vyvíjí mapové aplikace v kvalitě, která odpovídá stupni mé znalosti problematiky. Nyní programuji svoje aplikace v Javascriptu a v C++, další podrobnosti včetně referencí naleznete v mém životopisu. Prosím o pozvání na pohovor. Mám za to, že bych pro Vaši společnost byl přínosem.

Děkuji,

Xia Ming
adresa, mail, telefon

Vzor mailu s dotazem na kontakt na personální

Dobrý den,

píšu Vám, protože jste uveden jako kontakt na společnost První úžasná nůžkárna s.r.o. Ráda bych se zeptala, na jaké adrese (nejlépe e-mailové) mohu kontaktovat Vaše personální oddělení. Případně mi stačí i telefonní číslo nebo kontakt na někoho, kdo má v kompetenci přijímání zaměstnanců.

Děkuji, s pozdravem,

Jaroslava Doležalová
adresa, mail, telefon

Motivační dopis je dokument, který adresujeme firmě, popisujeme v něm, o kterou pracovní pozici máme zájem, v krátkosti se vyjadřujeme k tomu, jaké zkušenosti máme, co ovládáme a očekáváme od pracovního místa. Pokud uchazeč ve svém dopise nereaguje na konkrétní pozici, ať už z důvodu, že právě není dané místo volné, nebo proto, že má zájem o více pozic, hovoříme o spekulativním dopise.

 

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 435193 nabídek