Jak napsat životopis po mateřské dovolené

Tagy:

Datum vložení

vložen před 869 dny


Přestože se nás moderní doba snaží přesvědčit, že na ženy a muže je pohlíženo rovnocenně, v některých situacích to stále neplatí. V prvé řadě je to tzv. „gender pay gap“: Dle studie, kterou zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí v roce 2016, je rozdíl v odměňování mezi ženami a muži na stejné pozici 22 % - ve prospěch mužů. Mnohem více vnímaná je však problematika zaměstnávání žen po mateřské a rodičovské dovolené. Udává se, že zaměstnanec ztratí pracovní návyky již po 1 roku bez práce. Firmy se tak do zaměstnávání žen po rodičovské dovolené nehrnou.

Je pravda, že 3 roky strávené pouze po boku dětí se v následném pracovním výkonu odráží. Zapojení do pracovního procesu a splynutí s firemní identitou trvá ženám po rodičovské dovolené mnohem déle. Na druhou stranu, pokud matka najde zaměstnavatele, který nemá problém s flexibilní pracovní dobou a který vychází vstříc občasným paragrafům, je to výhra pro obě strany: Matka dítěte nebude pod tlakem a zaměstnavatel získá velmi loajálního a spokojeného zaměstnance. Přestože si to někteří zaměstnavatelé uvědomují a někde dokonce matky vítají, stále se najdou ti, kteří ženu po mateřské odepíšou už při čtení životopisu. Jak napsat životopis po mateřské dovolené, abyste zvýšily své šance uspět?

Jak napsat životopis po mateřské

Zaprvé je důležité napsat životopis, který bude poutavý, pravdivý, designově příjemně zpracovaný a hlavně – přehledný. Co se týče životopisu po mateřské dovolené, základní otázkou je, zda mateřskou dovolenou přiznat, či nikoliv. Máte 3 možnosti:

 1. Mateřskou i rodičovskou dovolenou přiznat

  Jedna z možností, je nezatloukat a péči o dítě do životopisu bez okolků zakomponovat. Na jednu stranu sice riskujete, že tím snížíte své šance na pozvánku k osobnímu pohovoru, na druhou stranu – Chtěli byste pracovat někde, kde matky automaticky odpisují bez ohledu na to, jaké mají pracovní zkušenosti? Pokud si vás zaměstnavatel pozve k pohovoru i přesto, že ví, že se musíte starat o děti, je mu pravděpodobně jasné, že od vás nemůže očekávat práci od rána do večera a že vás bude muset uvolnit k doktorovi nebo na dětskou besídku. A vám se tak bude lépe dýchat.

   

 2. Mateřskou a rodičovskou zmínit jako zaměstnání

  Během doby, kterou trávíte doma s dětmi, jste stále zaměstnaná u předchozího zaměstnavatele. Není tak nic proti ničemu, pokud se o rodičovské a mateřské dovolené v životopisu nezmíníte a tuto dobu budete mít zapsanou jako klasické zaměstnání. Mějte ale na paměti, že pozvánek na pohovor třeba obdržíte více, ale stejně budete muset dřív nebo později s pravdou ven. Možná to bude zaměstnavatel vnímat jako neférové jednání, které nelze akceptovat. Jiného však možná u pohovoru oslníte a přijme vás i přesto, že by vás jinak na schůzku nepozval.

  Na pohovoru ale děti přiznejte vždy, jinak byste si stloukali svou vlastní rakev. Při nástupu do práce se nevyhnete vyplňování dokumentů, kde o dětech informovat musíte. A pokud byste se o nich do této chvíle nezmínily, nebyl by to dobrý začátek vztahu mezi vámi a vaším zaměstnavatelem. A koneckonců – děti nejsou nic, za co by se měla žena stydět. Naopak. A kdo ví – třeba zaměstnavatel přijme ženu po mateřské raději než ženu, která děti ještě nemá a je pravděpodobné, že zanedlouho na mateřskou nastoupí.

   

 3. Neuvádět nic

Třetí možností je ponechat v životopise prázdnou mezeru. Uvádět rodičovskou dovolenou není totiž povinnost, stejně jako třeba věk. Je ovšem všeobecně známo, že nevysvětlené skuliny v životopise nevzbuzují v personalistech dobrý dojem. Tři roky možného nicnedělání působí mnohem hůře než mateřská dovolená, která k životu zkrátka patří. Mnohem raději pak firma pozve na pohovor někoho se životopisem, nad kterým nemusí složitě přemýšlet. Šanci vysvětlit podezřele dlouhou mezeru tak pravděpodobně ani nedostanete. A přece jen – tři nebo čtyři roky bez vysvětlení u ženy stejně nebude evokovat nic jiného, než právě rodičovskou dovolenou. Tak proč ji rovnou nezmínit?

Ať už se rozhodnete jakkoliv, myslete na to, že každá snaha se počítá. Přivydělávali jste si při mateřské na brigádě, drobným podnikáním nebo jste si rozšiřovali vzdělání na kurzech? I když to třeba nesouvisí s oborem, ve kterém pracujete či chcete pracovat, nezapomeňte to v životopise zmínit.

Autor: Martina Polamová

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek