Jak se vyrovnat se ztrátou zaměstnání

Tagy:

Datum vložení

vložen před 639 dny


V momentě, kdy na stůl přistane výpověď, se mozek zapíná na plné obrátky a člověk začne přemítat: Jak teď budu platit hypotéku? A co ta naplánovaná dovolená? Co teď budu dělat? To jsem tak neschopný? Proč teď? Proč zrovna já? Vždyť tu pracuji už deset let!

Ztráta zaměstnání přichází vždy v nejméně vhodnou chvíli. Ale popravdě řečeno, je snad někdy na vyhazov ten správný čas? Přestože v nás výpověď vyvolává pocity nezdaru a pohoření, je na místě se co nejrychleji postavit zpátky na nohy a začít myslet s chladnou hlavou. Jen tak se totiž budete moct znovu odrazit. Jak se vyrovnat se ztrátou zaměstnání?

 1. Vyřešte nezbytné povinnosti

  Po ukončení zaměstnání se musíte nejpozději do 3 pracovních dnů nahlásit na úřadu práce. Pokud dorazíte se zpožděním, může vám být snížena podpora v nezaměstnanosti. Na druhou stranu můžete tuto skutečnost oznámit úřadu i dříve z důvodu informování o vhodných pracovních místech. Vezměte si s sebou občanský průkaz a doklad o ukončení pracovního poměru.

 2. Dejte si pauzu

  Rána, která byla zasazena nedobrovolným (ale často i dobrovolným) odchodem z práce vyžaduje čas na zahojení. Složenky je sice třeba platit, ale bez toho, aniž byste se dostali do psychické pohody, se nikam nehnete. Dopřejte si pár dní oddych a vztek, smutek a hořkost nechte volně proudit. Jen tak budete schopni podívat se na celou situaci objektivně a pokračovat dál. Je to stejně jako s rozchodem – taky byste se hned vrhali po hlavě do dalšího vztahu? Nebo byste si nechali nějaký čas na utřídění myšlenek?

 3. Připravte si životopis

  Je jasné, že nadcházející doba se bude nést v duchu odpovídání na pracovní nabídky. Abyste zvýšili své šance na úspěch, aktualizujte svůj životopis a podívejte se na to, jak napsat průvodní dopis.

 4. Začněte pátrat po novém zaměstnání

  Najít novou práci není otázka pár dní, ale několika týdnů. Výběrové procesy trvají dlouho, a tak se může stát, že zaměstnání budete hledat i několik měsíců. Nezoufejte však – je to naprosto normální a nevypovídá to nic o tom, že byste nebyli dostatečně schopní.

 5. Nepodceňujte se

Přestože výpověď ve vás může zanechat pocity neúspěchu a toho, že jste k ničemu, nenechte se tím stáhnout dolů. Hledejte pracovní nabídky, na pohovory choďte sebevědomí a opakujte si, že ztráta zaměstnání nevypovídá nic o vašem pracovním nasazení ani o tom, jak dobří zaměstnanci jste. Není to ani důvod ke studu -  věřte, že každý si je vědom toho, že přijít o práci může i on sám, a navíc kdykoliv. Koneckonců, většině lidí se to alespoň jednou za život stane a všichni vědí, že se jedná o nelehké období. Posměšky, nebo dokonce urážky? Těch se opravdu bát nemusíte.

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 435193 nabídek