Jak správně napsat životopis tak, aby vás dostal na pohovor

Tagy:

Datum vložení

vložen před 1151 dny


Jak napsat životopis

Poohlížíte se po nové práci a chcete zvýšit svou šanci dostat se na vytouženou pozici? Zaujala vás pracovní nabídka a říkáte si „To je něco pro mě, na to se přesně hodím!“? Možná jste čerstvý absolvent s nevelkou praxí, ale zato hlavou plnou nápadů, možná za sebou máte naopak desítky let zkušeností a v kapse několik cenných certifikátů.

Všechny vaše schopnosti vám však budou k ničemu, pokud si jich nikdo nevšimne. Stejně tak jako každý obchod potřebuje svou výlohu, vy se neobejdete bez své osobní vizitky – životopisu. Jak správně napsat životopis a dokázat tak prodat sám sebe?

 

Jaký životopis zvolit?

V praxi se personalisté nejčastěji setkávají se strukturovaným životopisem. To však neznamená, že ho nutně musíte mít i vy. V jistých případech je totiž lepší vsadit na nepříliš známý funkční životopis. Až se však budete rozhodovat, který zvolit, pamatujte, že forma životopisu by měla být vždy v souladu s pozicí, o kterou se ucházíte.

a) Strukturovaný životopis

Strukturovaný, nebo-li také chronologický životopis, nezískal svůj název náhodou - základem je chronologický výčet pracovních zkušeností uchazeče. Co vše by měl takovýto životopis obsahovat?

1) Osobní údaje

Ty zahrnují vaše jméno a příjmení, bydliště a kontaktní údaje jako je telefon a emailová adresa. Můžete přidat i fotografii a shrnutí svých zkušeností a odbornosti.

Fotografie v životopisu: Ano nebo Ne?
Odpověď zní: Rozhodně ano. Díky fotografii si vás personalisté lépe zapamatují a neosobní kus papíru se rázem stane osobní vizitkou s tváří. To však platí jen v případě, že se jedná o fotografii hodící se pro použití v životopisu. Toho docílíte, když se budete držet následujících pravidel:

  • Nepořizujte si selfie – fotografie by měla odpovídat té pasové. Foťte se tedy od ramen nahoru, celá postava na snímek nepatří.
  • Zapomeňte na fotografie z výletu, party nebo koupelny.
  • Přenechte práci zkušenému profesionálovi. V jiném případě zajistěte alespoň dostatek světla, vhodné pozadí a kvalitní rozlišení snímků.
  • Snažte se působit sympaticky, úsměvem nic nezkazíte.

Až budete fotografii vkládat do životopisu, nezapomeňte ani na vhodné umístění – nejlépe vynikne v levném či pravém horním rohu stránky.

2) Vzdělání

Na spoustě pracovních pozic je kladen požadavek na určitý stupeň dosaženého vzdělání. Proto je nutné, abyste tuto informaci do životopisu uvedli. Bohatě postačí, když zmíníte, jakého nejvyššího stupně jste dosáhli. Pokud máte středoškolské vzdělání s maturitou, napište, jakou střední školu jste vystudovali. Pokud máte vysokoškolský titul, zmiňte pouze vysokou školu.

3) Pracovní zkušenosti

Důležité informace je nutné mít hned na očích. Pracovní zkušenosti řaďte chronologicky, od nejnovějších po nejstarší. Vždy uveďte název pozice, zaměstnavatele a náplň práce, kterou jste vykonávali. Pokud chcete vystoupit z davu, pracovní zkušenosti doplňte o seznam úspěchů (např. snížení nákladů firmy díky zavedení vašeho inovativního návrhu na pozici logistika, absolvování důkladného auditu bez jakýchkoli komplikací na pozici účetní, pozitivní ohlasy žáků na váš styl výuky na pozici učitele apod.).

Co dělat, když máte pracovních zkušeností málo
Právě jste úspěšně dokončili školu a chcete konečně nastartovat svou kariéru, ale obáváte se, že firmám nemáte co nabídnout, protože ke spočítání vaší praxe bude i jedna ruka moc? Nevadí, raději se zamyslete nad všemi mimoškolními aktivitami, na které byste mohli poukázat.

Ať už jste za dobu svého studia stihli cokoliv produktivního, zmiňte to. Byli jste členem studentské organizace? Vyjeli jste na studijní pobyt? Absolvovali jste stáž nebo povinnou praxi? Pracovali jste jako dobrovolník? Napsali jste diplomovou práci související s vaší vysněnou pozicí? Všechno má svou cenu a u absolventa to platí obzvlášť.

Firmy neočekávají od uchazečů čerstvě po studiích několik let praxe. Uvítají však každou vaši snahu. Každá brigáda, ať už jde o rozdávání letáčků nebo letní výpomoc ve stánku s občerstvením, vám něco dala. Možná ne odborné znalosti, ale základní pracovní návyky rozhodně ano.

Co dělat, když máte pracovních zkušeností až moc
Pokud se vám zdá, že váš životopis je přesycený informacemi, pak nerozepisujte všechny pozice, ale jen ty nejvíce relevantní. U těch ostatních zmiňte pouze název pozice, zaměstnavatele a datum. Pracovní zkušenosti nemažte – měli byste v životopise neobjasněné mezery.

4) Další vzdělání, kurzy a dovednosti

Zde se rozepište o všem, co vám přijde pro výkon dané pozice podstatné, ale do předchozích řádků se to nevešlo. Hlásíte se na pozici v marketingu a absolvovali jste kurz o chování spotřebitele? Máte certifikát potvrzující vaše znalosti kancelářské balíčku, např. MS Excel? Zajímáte se o práci asistentky a myslíte si, že máte skvělé organizační schopnosti, protože každé léto organizujete dětský tábor? Vlastníte řidičský průkaz? Gratuluji, máte body navíc!

Pokud chcete, můžete uvést i takové přednosti, jako je například orientace na detail, bezchybný písemný projev, dobré komunikační schopnosti apod.

b) Funkční životopis

Bohatými pracovními zkušenostmi, které by vypovídaly o vašich schopnostech, se ještě chlubit nemůžete? Hlásíte se na pozici, která je mimo váš obor, ale přesto si myslíte, že byste mohli být vhodným kandidátem? Pak by vás možná lépe, než strukturovaný životopis, představil životopis funkční.

Ten je charakteristický tím, že se zde namísto pracovních zkušeností uvádí osobní předpoklady, znalosti a schopnosti uchazeče.

c) Smíšený životopis

Výše zmíněné typy životopisů můžete také zkombinovat. Neuděláte nic proti ničemu, když se na jedné stránce rozepíšete o svých pracovních zkušenostech a na straně druhé vyzdvihnete své jedinečné schopnosti a dovednosti.

Na co nezapomenout

Design - snažte se zaujmout, ale nepřežeňte to

Pozornost byste měli věnovat nejen obsahu, ale také designu.

Nechte svůj životopis prokouknout a dopřejte mu barvy. Ovšem pozor – jedna nebo dvě bohatě stačí. Postarejte se také o dobře čitelný font písma a přehledné rozložení stránky.

Gramatika – hrubky do životopisu nepatří

Pečlivě jste vybírali informace, jaké do životopisu uvedete, dali jste si záležet s grafickou úpravou i fotografií, ale popis pracovní náplně se vám hemží hrubkami? V tom případě si vše pročtěte ještě jednou, a pokud si v gramatice nevěříte, požádejte o pomoc zdatnějšího přítele.

Délka – životopis není kniha, ale vizitka

Na jednu pracovní pozici se hlásí až několik desítek zájemců. Je tedy přirozené, že personalista se nemůže každým životopisem pročítat dlouhé hodiny. Tady platí, že méně je lépe. Životopis by měl obsahovat maximálně 2 strany.

Životopis si zkuste vytvořit sami

Ne každý má v kapse certifikát úspěšného ovládnutí grafických programů nebo alespoň MS Word. Proto existují šablony, díky kterým si poutavý životopis může vytvořit každý. Dřív, než sáhnete po volně dostupné verzi, která je zdarma, si zkuste životopis vytvořit sami. Většina volně dostupných šablon má totiž ve finální podobě životopisu logo, které dává všem na odiv, že se nejedná o vaši práci. Investuje proto raději čas a trpělivost do vytvoření vlastního návrhu nebo obětujte několik korun, abyste obdrželi šablonu bez loga a reklamních nápisů.

 

Životopis je nezbytným krokem k vašemu vysněnému zaměstnání - právě on rozhoduje o tom, zda budete pozváni k osobnímu pohovoru, nebo ne. Dejte si tak na jeho tvorbě záležet. To samé však platí i o průvodním dopisu, který je součástí každé žádosti o zaměstnání.


Autor: Martina Polamová

 

 

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek