Kdy změnit zaměstnání

Tagy:

Datum vložení

vložen před 1239 dny


V práci strávíme třetinu každého pracovního dne. Za život to hodí  průměrně 8976 pracovních dnů – 71 808 hodin. Zaměstnání se stalo alfou a omegou všeho. Když potkáte starého známého, první otázka je jasná: „A co ty teď děláš?“ Není ani tak důležité, kolik toho vlastníte a zda máte auto za mega nebo jen za půl. Synonymem úspěchu v nové době se stala míra spokojenosti v zaměstnání a jeho prestiž.

Není tak divu, že změna práce je v českých hlavách na denním pořádku – 28% Čechů není se svou prací spokojeno. Jenže kolik lidí se rozhodne pro změnu? Kolik lidí má strach podat výpověď kvůli obavám, že neuživí děti, nájem a hypotéku? Jenže víte, co je horší než dočasně zhoršená finanční situace? Vystresovaní rodiče.

Nefér podmínky

Očekává se od vás, že pracujete od nevidím do nevidím a přitom nedostanete ani korunu navíc? Co je povinností ze zákona je jedna věc, co je běžná praxe českých zaměstnavatelů, je věc druhá. Neplacené přesčasy, neodpovídající pracovní náplň nebo očekávání, že sekretářka má zastat i práci servírky? O dovolenou musíte žebrat a skončit v práci dřív kvůli lékaři je nemožné? Zaměstnanec není otrok. Přestaňte s typickým „Lepší práce než žádná práce“ a vydejte se na lov pracovních nabídek. O tom, že chodíte na pohovory, nemusí nikdo vědět a výpověď podejte, až když najdete tu „pravou“.

Nepřejícný kolektiv s arogantním šéfem v čele

Jestliže chodíte každé ráno do práce s falešnou maskou na tváři, protože o vaši skutečnou osobu nikdo nemá zájem, zbystřete. Ke spokojenosti v práci nepomůžou ani věčné pomluvy od ostatních kolegů, protože je vám jasné, že jakmile zmizíte za dveřmi, pomluvy padají i na vaši hlavu. Výjimkou není ani skrytá šikana nebo sexuální harašení. Arogantní šéf je v takovém případě už jen třešničkou na dortu.

Nikdo neříká, že kolegové mají nahradit kamarády z dětství. Ovšem respekt a úcta jednoho k druhému je základ, který by na pracovišti neměl chybět. Pokud tomu tak není, zkuste štěstí o dům dál.

Nedoceněná práce

Finance spolu s kariérou a zajímavou pracovní náplní tvoří trojúhelník nutný ke spokojenosti nejen českých zaměstnanců. Uvádí to téměř 100% dotázaných. Pokud se cítíte nedocenění, mrkněte na nabídky jiných společností. Uděláte si tak obrázek o platu v okolních firmách a podle toho se rozhodnete, zda je na čase odejít, nebo ne.

Pokud se váš plat nehýbe, navrhněte vedoucímu zvýšení. Divili byste se, jak často šéf raději přistoupí ke zvýšení platu, než aby hledal nového zaměstnance. Výběr a zaučení totiž stojí nemalé peníze.

Žádná možnost posunu

Ve firmě už jste několik let a všechno vám připadá stejné. Máte chuť se posunout, dokázat, že máte na víc. Jenže ono to nejde. Možná kvůli firemní struktuře, možná ve vás šéf nevidí potenciál. Každopádně věřte tomu, že někdo jiný ve vás jistě potenciál uvidí. A ještě ho rád zaplatí.

Stres v práci

Na stole máte velký projekt a hoří termíny. V žaludku vám kručí už od rána, ale místo obědové pauzy radši pracujete, abyste všechno stihli.  

K migréně nemáte daleko a večer usínáte hodinu. To by se všechno dalo zvládnout, kdyby to bylo výjimečně. Jenže vy víte, že tohle jste zažili už milionkrát předtím. Opravdu to chcete zažít i milionkrát potom? Zvažte, zda by vám nebylo lépe někde, kde ví, co je to organizace práce a vědí, jak ji dělat správně.

 

Poznali jste se v předchozích odstavcích? Odhoďte strach a ohlédněte se po nové práci. Za zkoušku nic nedáte – prohlídka pracovních inzerátů stojí jen čas a výpověď můžete dát, až máte novou práci jistou. Myslete taky na aktuální ekonomickou situaci – pokud je trh na vzestupu, odhoďte zábrany - firmy se o vás nejspíš poperou. Pokud se však blíží krize, svou volbu dobře zvažte – někdy je lepší zatnout zuby s vidinou lepších zítřků. Jestliže jste ale nespokojení, nezapusťte kořeny a jakmile se situace zlepší, utíkejte, co vám nohy stačí. V práci strávíme příliš mnoho času na to, aby nás nenaplňovala. 

 

 Autor: Martina Polamová

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451904 nabídek