Nástup do zaměstnání po mateřské dovolené

Tagy:

Datum vložení

vložen před 1037 dny


Narození dítěte je snad nejkrásnějším obdobím v životě. Někdy si však péče o malé dítě vybere nemalou daň – skončení v dosavadním zaměstnání.  Vypadnout dva nebo tři roky z pracovního tempa může pro rodiče znamenat stopkou v kariéře, není tak divu, že víc a víc rodičů ukončuje rodičovskou dovolenou předčasně. Někdy se do zaměstnání dokonce vrátí hned po mateřské dovolené. Na co máte v tomto případě nárok?

Pravidla pro mateřskou dovolenou

Na mateřskou dovolenou v délce 28 týdnů, respektive 37 týdnů v případě narození vícerčat, nastupují ženy 6-8 týdnů před porodem. Jenže jak je to s ženami, které na mateřskou dovolenou nárok nemají, a s tatínky? V takovém případě se, pro řešení návratu do zaměstnání, rodičovská dovolená považuje z právního hlediska za mateřskou dovolenou, pokud byla čerpána ve stejné délce jako řádná mateřská dovolená.

Návrat do práce po mateřské: Zaměstnavatel vám musí přidělit vaši původní pozici

Pokud se vracíte do svého původního zaměstnání hned po mateřské dovolené, oproti pozdějšímu nástupu máte mnoho výhod: Ta největší spočívá v tom, že máte nárok na své původní místo. Pokud jste tedy dosud vykonávali pozici asistentky v marketingovém oddělení, zaměstnavatel vás musí umístit přesně na tuto pozici. Kdybyste se vrátili až po skončení rodičovské dovolené, zaměstnavatel by vás mohl dosadit na jakoukoliv pozici, která by odpovídala vaší pracovní smlouvě. To znamená, že byste i nadále vykonávali práci asistentky, ale třeba na úplně jiném oddělení.

Pokud vaše původní místo nebo pracoviště bylo zrušeno, zaměstnavatel vás musí zařadit dle vaší pracovní smlouvy.  Pokud pro vás nenajde odpovídající pozici, máte nárok na odstupné.

Pokud pro vás zaměstnavatel nemá práci, žádejte odstupné

Jestliže se po mateřské dovolené nemáte kam vrátit, nenechte se přesvědčit na úpravu pracovní smlouvy, se kterou úplně nesouhlasíte. Ze zákona vám totiž při odchodu náleží odstupné:

  • Ve výši 1 průměrného měsíčního výdělku, pokud jste u daného zaměstnavatele odpracovali méně než 1 rok;
  • Ve výši 2 průměrných měsíčních výdělků, pokud jste odpracovali 1-2 roky;
  • Ve výši 3 průměrných měsíčních výdělků, pokud jste u svého zaměstnavatele odpracovali více než 2 roky.

Do práce nastupte ihned, jakmile vám mateřská dovolená skončí

Pokud nechcete po mateřské dovolené čerpat rodičovskou, do zaměstnání nastupte den následující po posledním dni mateřské dovolené. O nástupu informujte zaměstnavatele ideálně 2-3 týdny předem a domluvte se s ním na podrobnostech.

Dostali jste během mateřské výpověď? Nezoufejte, výpovědní lhůta ještě nezačala běžet

Během mateřské dovolené jste v takzvané ochranné lhůtě, kdy vás zaměstnavatel nemůže vyhodit. I přesto ale můžete dostat výpověď – konkrétně v případě, kdy zaměstnavatel například změní své sídlo. Výpovědní lhůta vám ale začne běžet až po skončení mateřské dovolené.

Potřebujete částečný úvazek? Stačí říct

S příchodem dětí se mění nároky na čas. Možná byste s úvazkem, který jste měli doposud, nestíhali vyzvednout dítě ze školky, nebo jen chcete trávit s dětma víc času. Každopádně ať už jsou vaše důvody jakékoliv, pokud jste rodičem dítěte mladšího 15 let, máte právo na změnu úvazku, který může být poloviční, tříčtvrteční nebo třeba 80 procentní. Zaměstnavatel je povinen žádosti o zkrácený úvazek vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Právo máte i na úpravu pracovní doby. Podrobnosti naleznete na materskarodicovska.cz.

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451904 nabídek