Návrat do práce po rodičovské dovolené

Tagy:

Datum vložení

vložen před 871 dny


Blíží se konec vaší rodičovské dovolené a tápete, jak to všechno zvládnete? Návrat do zaměstnání je pro mnoho žen stresující. Nejenže je čeká adaptace do prostředí plného novinek, často musí řešit i žádost o zkrácený úvazek. V tom nejhorším případě může přijít výpověď. Jak ukončit rodičovskou dovolenou, kdy nastoupit zpět do práce a co dělat, když pro vás zaměstnavatel už nemá místo?

Jak ukončit rodičovskou dovolenou

Podle délky rodičovskou dovolené, kterou jste si na jejím začátku (či v průběhu) zvolili, se po dni ukončení rodičovské dovolené také vrátíte do práce. Pokud tedy čerpáte rodičovský příspěvek například do tří let věku dítěte, rodičovská dovolená vám automaticky zaniká v den jeho narozenin. Zpět do zaměstnání musíte nastoupit 1.pracovní den po dni ukončení rodičovské dovolené.

Přestože zaměstnavatel ví, kdy vám rodičovská dovolená končí, domluvte se s ním na svém nástupu předem. Nikam jinam tuto skutečnost hlásit nemusíte – doba pobírání rodičovského příspěvku skončí automaticky.

Co když pro vás zaměstnavatel nemá místo

Zaměstnavatel je povinen matce či otci na rodičovské dovolené držet pracovní místo, má to však svá úskalí. Jistotu svého pracovního místa máte pouze po dobu půl roku, kdy vám po vašem návratu musí zaměstnavatel najít pozici, která je přesně dle vaší pracovní smlouvy. To znamená, že pokud jste doposud vykonávali pozici administrativního pracovníka, i nadále můžete pracovat pouze na této pozici, ale třeba na jiném oddělení.

Po uplynutí půlroční doby vás zaměstnavatel musí buď umístit na vaše dosavadní místo, nebo pro vás najít pozici, která odpovídá vaší pracovní smlouvě. Pokud by se musela změnit náplň pracovní smlouvy, je jen na vás, zda tyto změny přijmete – není to vaše povinnost.

Výpověď a odstupné

Pokud se stane, že zaměstnavatel pro vás nemá odpovídající práci a zároveň se nedohodnete na jiné pozici, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a jediným řešením je výpověď pro nadbytečnost, za kterou vám náleží odstupné:

  • Pokud jste u daného zaměstnavatele pracovali méně než 1 rok, náleží vám odstupné ve výši 1 průměrného měsíčního výdělku;
  • Pokud jste u daného zaměstnavatele pracovali 1-2 roky, máte nárok na 2 průměrné měsíční výdělky.
  • Pokud jste u daného zaměstnavatele pracovali více než 2 roky, náleží vám 3 průměrné měsíční výdělky.

Ochranná lhůta

Nezapomeňte, že po dobu trvání mateřské a rodičovské dovolené vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď: výjimkou je jen přesunutí sídla zaměstnavatele nebo odsouzení zaměstnance k výkonu trestu. Zaměstnavatel vám tedy může dát výpověď v průběhu rodičovské dovolené, výpovědní lhůta začne ale běžet až dnem jejího ukončení.

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek