Odchod do starobního důchodu, co udělat v zaměstnání

Tagy:

Datum vložení

vložen před 1352 dny


Člověk spoustu dlouhých let studuje a poté až skoro do skonání, úmorně pracuje. Naštěstí jsme si vymysleli odpočinkový čas, v podzimu života. Odchod do důchodu vyhlíží spousta z nás. U žen se vypočítá dle věku narození a podle počtu narozených dětí. Muži mají trochu nevýhodu. U nich se bere v potaz pouze ročník jejich příchodu na svět.

Důchodový věk přináší změny

Co se změní, když vám najednou bude tolik let, že se můžete užívat pohodlí svého domova a inkasovat za to nemalé peníze? To, že vstoupíte do důchodového věku, neznamená, že vám automaticky začne na účet chodit určitá měsíční částka, a že vám zaniká pracovní místo.

Jednoduše pokud vy ani zaměstnavatel neučiníte určité dané kroky, nic se nezmění a vy budete dál chodit do práce. A váš důchod bude ležet nedotčen na státním účtu. Přitom i při práci jej můžete pobírat, a to buď v plné částce, poloviční anebo vůbec. Zaleží čistě na vás. Nárok na odchod do důchodu a způsob jeho vyplácení má nárok každý občan České republiky.

Co je nutné zařídit

Co je tedy nutné udělat v zaměstnání, když odcházíte do důchodu? Je třeba podat výpověď, respektive se zaměstnavatelem se domluvit, kdy dojde k ukončení pracovního poměru. Lze to řešit klasickou výpovědí, to však nese nutnost dodržení dvouměsíční výpovědní lhůty. Je i jiný způsob. Odchod ukončíte vzájemnou dohodou. Je možnost odejít ihned k datu, na kterém se společně domluvíte, třeba k datu vašeho narození. Pozor však na žádání odstupného. V tomto případě vám na něj nevzniká nárok.

Většinou nic nestojí tomu, povědět zaměstnavateli váš požadavek, že s prací končíte. Mladých, práce chtivých lidí je všude dost, nahradit vás by tedy neměl být až tak velký problém. Překážkou však, ale může být, zaučení nového člověka. Kdo jej to naučí, když vy, ostřílený vlk, tam nebudete? O tuto dobu vás zaměstnavatel může v zaměstnání podržet. Jindy je potřeba dotáhnout a dokončit rozjetý projekt nebo jednoduše řečeno, za vás tak rychle neseženou kvalitní náhradu. Pokud jste byli v práci spokojení, nekazte si konec a pokuste se najít řešení a kompromis vhodný pro obě strany.

Nezapomeňte na úřady

V případě rozhodnutí k odchodu oznamte vše zaměstnavateli, domluvte si svůj odchod a dojděte si na zdravotní pojištovnu, za nepracující důchodce platí pojištění stát a Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Té budete muset doložit spoustu dokumentů a potvrzení. Co konkrétně se dozvíte od kvalifikovaného úředníka.

Jestliže patříte mezi ty šťastlivce, které jeho práce baví do morku kostí a netouží prozatím užívat výhod starobního důchodu, nemusíte v zaměstnání nic oznamovat. Žádný vyhazov vám nehrozí. Nikdo jej nemůže na základě důchodového věku připravit o místo. Není to totiž zákonným důvodem k výpovědi. Zaměstnavatel může důchodce vyprovodit ze svých řad pouze kvůli závažným důvodům uvedených v zákonech.

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451904 nabídek