Práce při plném invalidním důchodu

Tagy:

Datum vložení

vložen před 866 dny


Pokud máte přiznaný plný invalidní důchod, na rozdíl od důchodů 1. a 2.stupně se vám doba pobírání invalidního důchodu započítává do doby potřebné pro nárok na starobní důchod. Rozhodnutí, zda budete pracovat, tak závisí jen na vás. A dokonce i to, jak moc.

Práce bez omezení

Zákon pro poživatele plného invalidního důchodu nestanovuje žádná pracovní omezení – neexistuje žádná horní hranice výdělku ani maximální pracovní úvazek. Pokud tedy najdete vhodnou pracovní příležitost, nebojte se ji využít.

Pozor na přezkumy vašeho zdravotního stavu

Měli byste si však dávat pozor na to, aby nalezená práce plně odpovídala vašim zdravotním omezením. Jestliže pobíráte invalidní důchod 3. stupně, znamená to, že vaše pracovní schopnost je snížena o 70 % a v tomto duchu by se měly nést i vaše brigády nebo zaměstnání. Pokud by se ukázalo, že jste schopni pracovat například na poloviční úvazek v kanceláři, o invalidní důchod byste při příštím přezkumu přišli.

Nebojte se ale práce jen kvůli strachu, že by vám byl invalidní důchod odebrán. Pokud občas zajdete na brigádu, něco odpracujete z domova nebo získáte zaměstnání s částečným úvazkem a vhodně upravenými podmínkami, nemáte se čeho bát.

Invalidita 3.stupně a minimální mzda

Kdysi platilo, že pro všechny, kteří pobírají plný invalidní důchod, platí snížená úroveň minimální mzdy, protože se očekávalo, že takový pracovník odvede méně kvalitní práci než člověk bez omezení. Dobrou zprávou je, že snížená mzdy byla již zrušena a úroveň minimální mzdy je pro všechny jednotná, a sice 79,80 Kč/hod pro rok 2019.

 

Autor: Martina Polamová

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek