Předčasný starobní důchod a zaměstnání

Tagy:

Datum vložení

vložen před 701 dny


Předčasný starobní důchod a zaměstnání

Odchod do důchodu je obvykle zaměstnanci toužebně vyhlížen už několik let před samotným nástupem na něj. Od určitého věku je totiž na člověka jakožto potenciálního zaměstnance nahlíženo skrz prsty – přestože mohou zaměstnavatelé od starších zaměstnanců očekávat velký rozsah znalostí i nevídanou loajalitu, dávají přednost mladé krvi. Není tak divu, že mnoho lidí tráví čekání na důchod na úřadě práce v evidenci uchazečů o zaměstnání. A to i několik let. Mnohdy je tak lepší volbou odejít do důchodu předčasně a to i s vědomím toho, že poživatel předčasného důchodu měsíčně přijde o ne zrovna zanedbatelnou částku. O jakou částku se přesně jedná a zda si můžete k důchodu i něco přivydělat, se dozvíte v následujících odstavcích.

Kdy je možný předčasný odchod do důchodu

Jestliže máte nárok na řádný důchod dříve než v 63 letech, předčasného důchodu můžete využít maximálně 3 roky předtím. Pokud vás řádný důchod čeká v 63 letech a více, předčasnou penzi odchodu můžete čerpat až o 5 let dříve, v té době vám však musí být alespoň 60 let.

O kolik si předčasným odchodem pohoršíte

Za brzký odpočinek se platí, a to dle hesla „Čím dříve, tím více.“ Jak se počítá výše důchodu, by vydalo na samostatný článek, pojďme si teď alespoň říct, o kolik peněz kvůli předčasnému odchodu do důchodu přijdete.

Měsíční důchod se skládá ze dvou složek:

  • Základní výměry, která je pro všechny jednotná a činí 2700 Kč a není možné ji nijak krátit;
  • Procentní výměry, která se liší podle dosaženého základu pro výpočet důchodu a která se dřívějším odchodem do důchodu procentuálně snižuje.

Pokud se rozhodnete užít si důchodový odpočinek dříve, počítejte se snížením měsíčního důchodu za každých i započatých 90 kalendářních dnů, které chybí do dosažení důchodového věku. Částka, o kterou si pohoršíte, závisí na době, která vám do řádného důchodu zbývá:

  • Prvních 360 dnů se procentní výměra snižuje o 0,9% za každých započatých 90 dnů;
  • Za období 361 – 720 dnů přijdete o 1,2% za každých započatých 90 dnů;
  • Doba nad 721 dnů je krácena o 1,5%.

Příklad: Odejdete-li do důchodu o 3 roky dříve, měsíční důchod se vám sníží o 15,9%. Pokud byste v řádném důchodu dostávali 13 000 Kč, museli byste se v tomto případě spokojit s částkou 10 933 Kč. Pokud byste do důchodu odešli dříve o 1 rok, přišli byste o „pouhých“ 3,6 %.

Souběh předčasného důchodu a zaměstnání

Naskytla se vám při čerpání předčasného důchodu pracovní příležitost a rádi byste si tak k důchodu přivydělali? Dejte si pozor na různá omezení - při čerpání řádného důchodu můžete bez obav pracovat klidně i na plný úvazek, u předčasného důchodu je tomu však jinak.

Na hlavní pracovní poměr zapomeňte

Poživatel předčasného důchodu nesmí mít příjem, ze kterého se odvádí sociální pojištění. Ze hry tak vypadává klasický pracovní poměr. Naopak co můžete, je přivydělat si na dohodu o provedení práce, v rámci níž váš příjem nepřesáhne 10 000 Kč nebo na dohodu o pracovní činnosti za podmínky, že výdělek bude menší než 2500 Kč.

Spolupráci na pracovní poměr nebo na dohody s vyšším příjmem můžete přijmout pouze tehdy, vzdáte-li se příjmu z předčasného důchodu.

Příjem u více zaměstnavatelů? Žádný problém

Ať už vás doma na důchodu svrbí ruce nudou nebo si jen chcete přivydělat více, než jaký je limit u DPČ a DPP, lze najít cestu. Pokud uzavřete dohody s více zaměstnavateli, pro každého platí daný limit zvlášť. U jednoho zaměstnavatele si tak můžete vydělat klidně 9 000 Kč a u druhého stejně tak.

Nárok na slevu na dani zůstává

Zajímá vás, zda v předčasném důchodu můžete jako pracující i nadále čerpat základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 2070 Kč? Odpověď zní: Ano – potřebujete jen vyplnit daňové přiznání. Sleva platí i při práci na dohodu o provedení práce.

Podnikání – jen na vedlejší činnost

Jak už bylo řečeno výše, osoby čerpající předčasný důchod, nemohou vykonávat práci, ze které se odvádí sociální pojištění. To platí i pro hlavní samostatně výdělečnou činnost. Souběh předčasného důchodu a podnikání je tedy možný jen u vedlejší činnosti – tedy v případě, že váš příjem z podnikání nepřesáhne 71 950 Kč za rok.

Máte pasivní příjmy? Nepřijdete o ně

Ať už pronajímáte byt, vlastníte reklamní plochu nebo vám plyne zisk formou pasivního příjmu jinak, můžete i v předčasném důchodu zůstat v klidu – výše pasivního příjmu není omezena.

 

Autor: Martina Polamová

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 435193 nabídek