Předčasný starobní důchod a zaměstnání

Tagy:

Datum vložení

vložen před 703 dny


Důchod je pro některé v nedohlednu, pro některé již aktuální téma. Doba, kdy si můžete zažádat o důchod, se nezadržitelně blíží a vy se už nemůžete dočkat, kdy odejdete ze zaměstnání a budete lenošit v pohodlí domova. Kdy to přesně bude, si jednoduše zjistíte na internetové kalkulačce či na OSSZ ve vašem městě. Je zde však i jiná možnost.

Předčasný důchod a odchod z práce

Nemusíte čekat, až vám bude xy let, ale můžete odejít do tzv. předčasného důchodu. Zde opět platí určitá pravidla. A to váš důchodový věk a celková doba pojištění. Obecně zákon o důchodech tvrdí, že osoba, jejíž důchodový věk je nižší 63 let, má možnost jít do předčasného důchodu až o tři roky dříve. V případě, kdy je věk stanoven na 63 let a výše je doba prodloužena až na 5 let předčasného odchodu. Nikdo však nepůjde dříve než v 60 letech.

Důvodů pro odchod je několik. Nezaměstnanost, nevhodná práce či fyzická a mentální únava z práce. Pokud se rozhodnete, ať z jakéhokoliv důvodu, odejít na dřívější odpočinek, je třeba počítat s tím, že se vám dostane poníženého důchodu.

Krácení výplaty se děje při každých započatých 90 dnech z doby ode dne přiznání důchodu až do dosažení důchodového věku a to o 0,9 procenta za období prvních 360 kalendářních dnů, o 1,2 procenta za období od 361 - 720. kalendářního dne a o 1,5 procenta za období od 721. kalendářního dne a dále.

Každý důchod je vypočítán pomocí základní výměry, ta je stanovena na 2700Kč, a dle délky zaměstnání a výšky vašeho platu.

Předčasný důchod a možnost si přivydělat

Co se týká možnosti přivýdělku, jsou zde tvrdší pravidla než u klasického důchodu. Jistá omezení mohou pěkně potrápit. Při jejich nedodržení, se vám může stát, že budete muset nějaké vyplacené peníze vrátit.

Jednoduše řečeno, můžete si vydělávat, ale pouze tak, abyste vy nebo váš zaměstnavatel neplatil sociální pojištění. Tzn., že nemůžete pracovat na klasickou smlouvu.

Lze však pracovat:

  • Dohoda o pracovní činnosti
  • Dohoda o provedení práce
  • Vedlejší činnost OSVČ
  • Příležitostný příjem

Dohoda o pracovní činnosti

Tady pozor. Je nutné nepřekročit hranici 2500Kč měsíčně. Pokud by byla vyšší, přišli byste o důchod a museli jej vracet OSSZ. Je tedy lepší se této dohodě vyhnout obloukem. Takový DPP, tedy dohoda o provedení práce je mnohem vhodnější.

Dohoda o provedení práce

Jak bylo řečeno, tento typ smlouvy je pro předčasného důchodce mnohem vhodnější. V současné době je nastavená horní hranice výdělku na 10 000Kč a doba odpracovaných hodin na 300 ročně. To už je mnohem více prostoru pro práci.

Vedlejší činnost OSVČ

Každý pracující důchodce podniká na vedlejší činnost. Zde je nutné dodržet pouze rozhodnou částku, po které musíte platit sociální pojištění. Pokud se s příjmy do ní vejdete, nepřijdete o platbu předčasného důchodu. Pro rok 2018 je tato částka stanovena na 71 950Kč. To je zhruba necelých 6 000Kč měsíčně.

Příležitostný příjem

Poslední možností je tzv. příležitostný příjem. Každý kdo ročně vydělá do 30 000Kč nemusí z této částky odvádět pojištění, ani platit daň.

Je dobré zvážit všechna pro a proti, než požádáte o vyplácení předčasného důchodu. Peníze vám budou kráceny, máte si možnost nějak přivydělat? Je opravdu nutné, do důchodu odejít dřív? Kdo totiž do něj jednou vstoupí, už to nezmění. Bude omezen až do řádného důchodového věku. Pak pro něj omezení výdělku přestane platit.

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 435193 nabídek