Přestávka v práci dle zákoníku práce

Tagy:

Datum vložení

vložen před 591 dny


Do práce se má chodit dostatečně odpočatý, vhodně oblečený a upravený a nebýt pod vlivem alkoholu a omamných látek. Jsme jen lidé, a proto každý z nás ví, že tento stav je pro vykonání dobré práce nezbytný. Práce bývá náročná. Je jedno jestli se živíte tzv. hlavou anebo rukama. U každé je nutné podat nejlépe 100% výkon a to každý pracovní den. Respektive každou dobu,co v zaměstnání trávíte. Jenže je to mnohdy únavné. Po pár hodinách dostáváte hlad a odpočinek vyhlížíte s každým dalším odbaveným zákazníkem. Většinou jsou zaměstnavatelé čestní a přestávku během pracovní doby vám bez řečí umožní. Jenže jsou i takoví, co se velmi zdráhají. Snad, aby jim za tu chviličku neušel zisk?

Už jste zažili, klidně i z pohledu zákazníka, situaci, že na prodejně bylo tolik lidí k odbavení, že prodavačka seděla a ustavičně pracovala a neměla pomalu ani čas se v klidu napít vody? Nebo si pro nějakou vůbec dojít? Její nadřízený ji pomalu dýchal za krk a nepustil ji, dokud pomalu neupadala do mdlob? Má na to právo? Posunout či dokonce odepřít pracovní přestávku?

Nedřete do úmoru, nevyplatí se to

Může však nastat i jiná situace. Práce vám jde pěkně od ruky, daří se, hodiny pěkně ubíhají a vy ani nemáte hlad. Nevidíte důvod, proč najednou v nejlepším přestat a jít na půl hodiny od rozdělané práce. Jenže rozdělaná bude vlastně pořád že? Jde to? Můžete pracovat nonstop celou pracovní dobu bez postihu? Je dobré si o tom dopředu něco zjistit, abyste se náhodou nedostali do potíží.

Pracovní přestávka je určena jídlu

Hned na okraj je důležité říci, že přestávka během pracovní doby je povinná a daná zákonem. Platí to tedy jak pro zaměstnavatele, tak i pro zaměstnance. Jde tady především o bezpečnost. Jsou profese, u kterých by to až tak nevadilo, ale lidé co pracují u linek, s těžkou technikou nebo se životy lidí, ji nutně potřebují. Ohrozit lze zdraví nejen pracujícího, ale i jeho okolí. A pokuty z nedbalosti jsou vysoké.

Přestávky práci jsou určené, jak pro plný, tak zkrácený úvazek. Každopádně je dané, že přestávku lze vybrat nejdříve po 6 hodinách souvislé činnosti v zaměstnání. Nesmí se vybírat na začátku, ani na konci. Nelze ji nadpracovat, ani ji vynechat a tak si zkrátit pracovní dobu. 

Polední přestávka se totiž nepočítá do pracovní doby. Ze zaměstnání se domů tedy vracíte po 8,5 nebo 6,5 hodinách dle typu úvazku. 
Celková doba přestávky je minimálně 30 minut. Ty lze čerpat najednou, anebo je jde dělit třeba na tři díly. Nejkratší pak trvá minimálně 15 minut. Není to však moc oblíbený systém. 

Pauzu můžete strávit na pracovišti, na místě tomu určeném. Zpravidla kuchyňka, jídelna, kuřárna. Spousta lidí se však běžně chodí najíst do restaurace nebo čas využije na vyřízení osobním záležitostí a pochůzek. Nikdo vám to nemůže zakázat.

Ulevit očím a rukám a nabrat síly na další etapu práce

Dále jsou v určitých profesních sférách tzv. bezpečnostní přestávka. Týkají se všech prací, které jsou monotónně vykonávané. Práce s počítačem, řidič apod. Poskytují se po dvou hodinách na 5 až 10 minut. V případě řízení vozidla je to 30 minut po 4,5 hodinách za volantem. Tento typ přestávky se počítá do pracovní doby.

A jako poslední je třeba zmínit tzv. povinný odpočinek. Jde o minimální čas vymezený mezi dvěma směnami. Zákon udává 11 hodin. Akorát tak na to, dopravit se domů a pořádně se vyspat.

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 437937 nabídek