Příplatek za práci v noci

Tagy:

Datum vložení

vložen před 601 dny


Asi budete souhlasit s tím, že pracujeme na úkor volného času. Volíme si mezi volným časem a prací, která nám přináší peníze a čas obětujeme podle toho, kolik peněz za odvedenou práci dostaneme. V té chvíli přichází otázka – stojí mi to za to, nebo raději strávím čas s rodinou?

Ano, za volný čas platíme. Platíme ušlým ziskem, který bychom mohli dostat, kdybychom místo posezení s přáteli dali přednost dalšímu zaměstnání nebo práci přesčas. I stát chápe, že čas jsou peníze. A pokud někdo musí pracovat mimo běžný režim, náleží mu příplatky, které slouží jako kompenzace ztráty volného času. Pojďme se podívat na příplatek za noční práci.

Co je noční práce

Noční práce je definovaná jako práce, která probíhá v době mezi 22. a 6.hodinou. Je nutné zdůraznit, že abyste měli nárok na příplatek za noční práci, musíte během pracovní doby odpracovat v těchto hodinách alespoň 3 hodiny. Jinak na příplatek nemáte nárok.

Příklad:

Pracujete jako brigádník v pekárně Dobrý rohlík. Vaše pracovní doba je od 4:00-7:00 hod. Vzhledem k tomu, že dvě hodiny jsou v době od 22:00-6:00 hodin, měli byste za tyto dvě hodiny získat příplatek. Je to pravda?

Není. Dle zákona vám bude příplatek uznán jen tehdy, pokud během jedné směny odpracujete v nočních hodinách minimálně 3 hodiny. Příplatek byste tedy dostali, pokud byste pracovali od 3:00-6:00.

Příplatek za noční práci

Příplatek za práci v noci činí alespoň 10 % z hrubé mzdy (platí pro soukromý sektor) a 20 % z hrubého platu (týká se zaměstnanců zákonem určených institucí, především státních zaměstnanců). Zaměstnavatel v soukromém sektoru může stanovit příplatek i vyšší, nikoliv však menší.

Význam příplatku za noční práci

Je jasné, že práce v noci je zásah do soukromí zaměstnance a znamená pro něj určité omezení. S noční prací se může pojit i jisté zdravotní riziko. Smyslem příplatku je kompenzovat tyto nevýhody a teoreticky zhoršené pracovní podmínky.

 

 Autor: Martina Polamová

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 435193 nabídek