Příslib zaměstnání pro úřad práce

Tagy:

Datum vložení

vložen před 649 dny


Spousta lidí se občas ocitne v bodě, kdy nějak neví co dál. Nic je nebaví, nic je nenadchne a život jim tak nějak protéká mezi prsty. Často je zatím práce, která je nenaplňuje. Chodí do ní několik let v kusu a prostě a jednoduše tzv. vyhoří. Nebo to potkává čerstvě vystudované mladé lidi. Vystoupí ze školy a vezmou první místo, které jim někdo nabídne. Většinou pak do ní chodí znudění, bez světla na konci tunelu.

Práce musí bavit

Zkrátka a dobře, hovoříme zde o lidech, o všech co musí či chtějí změnit práci. Jenže každý musí platit složenky a vypadnout z příjmu, třeba na dva tři měsíce není vhodné pro každého. Řešením je hledání práce současně s vykonáváním té stávající. Řada lidí po nalezení té pravé pro ně, je tak nucena podat výpověď a doufat, že s nimi nový zaměstnavatel skutečně sepíše platnou pracovní smlouvu. Co když, ale ne? Je nějaká možnost, jak si místo v budoucím zaměstnání zajistit? Ano je, dá-li se to tak brát.

Pokud jste znalý Občanského zákoníku, víte a znáte pojem příslib zaměstnání. Pokud ne, vysvětlíme.

Příslib zaměstnání je písemné potvrzení místa zaměstnavatele budoucímu zaměstnanci. Může to sloužit nejen jako ujištění kandidáta o jeho chtěné potřebě ve firmě, ale občas je nutné tento dokument přinést i úředníkům na úřadu práce. Většinou se jedná o situace, kdy nezaměstnaný žádá o nějaký rekvalifikační kurz, např. kosmetický, a aby mu byl přislíben, musí někdo zaručit, že jej pak zaměstná. Stát potřebuje mít jistotu, že vynaložené peníze do jistého občana nepřijdou vniveč.

Dokument je už dnes běžně dostupný na internetu. Není určená jeho podoba, tak se může vzor lišit dle toho, z jakého zdroje budete stahovat. Vždy by však na něm mělo být uvedeno, kdo příslib udává, komu, kdy a na jakou pozici.

Nejde o nic nového, jen vylepšeného

I v minulosti bylo něco takového běžné. Jednalo se však pouze o ústní dohodu. A ta, jak je známo, nepřináší žádnou jistotu. Nebylo výjimkou, že uchazeč podal výpověď a zároveň mu budoucí zaměstnavatel sdělil, že si to rozmyslel a nepřijme ho. A bylo o jednoho naivního nezaměstnaného navíc.

V Občanském zákoníku se přímo příslib zaměstnání nijak neupravuje, lze jej však řadit pod institut smlouvy o smlouvě budoucí. Co je nepochybně dané, je to, že pokud je příslib dán písemně, plynou z něj zaměstnavateli povinnosti. V tomto případě uzavřít pracovní smlouvu. Jediná situace, kdy je možné vycouvat, je změna okolností, ze kterých obě strany vycházely. Jaké změny to jsou, se však nikde nedozvíme.

Takže co z toho plyne? Pokud vy samy nebo někdo, ať už úřad práce či jiná instituce, po vás bude vyžadovat příslib zaměstnání, vždy si jej vyžádejte písemně. Jedině tak máte jistotu a svá práva pevně pod kontrolou. Nikdo nechce zůstat ani v práci co mu nic nedává, ale ani s nataženou rukou před dveřmi administrativní budovy.

 

     

 

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 436106 nabídek