Průměrný čistý výdělek pro úřad práce

Tagy:

Datum vložení

vložen před 892 dny


Jsou chvíle, které nejsou nijak příjemné, avšak jsou nutné. Jedni to berou jako selhání v životě, jiní jako nový start a začátek další kariéry. Konec dosavadní práce může přijít jako blesk z čistého nebe. Vše jde jako po másle, v práci se vám daří a šéf si vás neustále chválí. Jenže stačí jeden přehmat a vše je najednou jinak. Můžete se dostat do křížku s nějakým nadřízeným anebo udělat velkou finanční škodu. Porušíte předpisy, provedete nějaký velký „průser“ a výpověď je na světě. Někdy s ukončením práce přijdete sami od sebe. Může to způsobit syndrom vyhoření, změna v osobním životě nebo jednoduše nenadálá touha po změně.

Pokud patříte mezi ty šťastné a smířené s osudem, přestoupíte z jedné pozice do druhé. Jednoduše si hned najdete náhradu. Můžete se pustit i do podnikání. Ale jsou mezi námi i takoví, kteří netuší, kudy kam. Nabídky nemají a nápad na vlastní firmu a byznys taky ne. Pak je na čase navštívit úřad práce v jejich městě.

Návštěva na úřadu práce

Na první návštěvě vám sdělí, co vše bude třeba doložit. Většinou je to zápočtový list, potvrzení o dosaženém vzdělání, životopis a také vypočtený průměrný čistý měsíční výdělek (součástí zápočtového listu). Ten je nutný k přiznání podpory v nezaměstnanosti. Vystaví vám jej bývalý zaměstnavatel. Nezapomeňte si o něj tedy říci. Podpora od státu se v začátku hodí každému.

Pokud bude chtít účetní vypočíst váš průměrný čistý výdělek, bude prvně muset zjistit vaší průměrnou hodinovou sazbu. V celkovém výpočtu se buď bude moci spoléhat na účetní program, který veškerou práci udělá za ní anebo se do počtů pustit sama. Nejde o nic složitého, pokud se bude držet pravidel a zásad, která jsou ve výpočtu daná zákonem. Tento výpočet provádí také vždy, když je nutné určit výše odstupného, dovolené nebo náhrady mzdy při pracovní neschopnosti.

Stanovený výpočet dle zákoníku práce

Vypočítat průměrný čistý měsíční výdělek si žádá své jednotlivé kroky. V první řadě je nutné stanovit rozhodné období.

 • Rozhodné období – Za toto období se počítá předcházející kalendářní čtvrtletí tomu, ve kterém se určuje průměrný čistý výdělek.

  Dále je potřeba určit hrubou mzdu.

 • Hrubá mzda – Je v ní započteno vše, co se považuje za mzdu. Tj. všechny prémie, osobní hodnocení, peněžitá plnění a nepeněžitá plnění vyjádřená v peněžní formě. Rozhodně lze nelze zahrnout náhrady mzdy, odstupy, pohotovost v práci nebo třeba tzv. cesťáky (cestovní náhrady).

  Rozhodná je i odpracovaná doba.

 • Odpracovaná doba – Skutečně strávený čas prací, za kterou náleží přidělení mzdy (běžná pracovní doba, školení, přesčas).

  Jak již bylo řečeno na začátku, dalším bodem v rovnici, je znalost hodinového průměrného výdělku.

 • Průměrný hodinový výdělek – Vypočteme jej jako hrubou mzdu v rozhodném období: skutečně odpracované hodiny v rozhodném období.

  Pokud již známe předchozí skutečnost, je na čase vypočítat průměrný hrubý měsíční výdělek. A to velice jednoduše.

 • Průměrný hrubý měsíční výdělek – Průměrný hodinový výdělek vynásobíme počtem pracovních hodin v měsíci.

  A v poslední řadě, pak vypočteme kýžený průměrný čistý výdělek.

 • Průměrný čistý měsíční výdělek – Vypočítává se z hrubé cifry odečtením různých položek. Zákonem není určeno, jaký měsíc použít pro výpočet. Praxe však ukazuje, že je nejvýhodnější použít ten, ve kterém se počítá čistý výdělek, Co se odečítá? Zálohy na daň z příjmu fyzických osob, sociální a zdravotní pojištění a různé daňové slevy a bonusy.

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek