Souběh dvou zaměstnání

Tagy:

Datum vložení

vložen před 849 dny


Životní standart má každý jiný. Ovšem, všichni musíme platit za bydlení, energie a stravování. Někdo si chce splnit sen a strávit léto v Americe. Jiný šetří na dům anebo již má na starosti splátky hypotéky. Další si rád dopřeje luxusní ošacení a drahé večeře ve vybraných restauracích. Anebo zkrátka a dobře, z jednoho platu neuživí všechny hladové krky v domácnosti. Důvodů k nalezení druhé práce je mnoho.

Brigády, dohody

Spousta lidí řeší finanční problémy občasnými brigádami. Tedy ráno se vydají do běžné práce a o víkendech či večerech vypomáhají třeba v supermarketu vybalovat zboží nebo pracují na benzínové pumpě jako ruční myčka aut. Práce na Dohodu je výhodná pro obě strany, jde-li o menší částky k vyplacení. Občasné přilepšení rodinné kasy uvítá asi každý. Brigády jsou často nárazové, sezónní. V případě onemocnění jednoho z rodičů anebo před velkými předpokládanými finančními výdaji jako jsou narozeniny, dovolená či Vánoce.

Dvě zaměstnání = souběžná

Jenže jsou zde také lidé, kteří navštěvují dvě práce souběžně. Podepsali dvě pracovní smlouvy a stali se tak zaměstnanci dvou různých firem. Jaké se k tomu pojí náležitosti? Týká se to především daňového přiznání. To si bude muset dotyčná osoba muset vyplnit a podat sama. Ani jeden ze zaměstnavatelů to za něj neudělá a ani dle zákona nemůže.

Souběh dvou zaměstnání lze rozdělit dvěma způsoby. Buď se jedná o hlavní a vedlejší pracovní poměr, kdy vedlejší poměr je sjednán na kratší než je stanovená týdenní doba. Anebo jde o dva rovnocenné poměry, kdy ani jeden není považován za hlavní či vedlejší. Nelze mít však oba stanovené na plný pracovní rozsah týdenní doby, jelikož není v silách jednoho zaměstnance, plně zastat zaměstnání na dva hlavní poměry. Lze však mít rovnocenné pracovní smlouvy. V takovém případě je jedna práce podřízená druhé, z jedné je zaměstnanec uvolňován do druhé. Žádný z nich není uzavřen na stanovenou týdenní dobu.

Pozor na podobnosti

Dále byste si měli dát pozor na to, co za práci budete pro oba zaměstnavatele vykonávat. Pokud by byla náplň práce a druh činnosti totožný, je třeba získat písemný souhlas prvního zaměstnavatele. Rada tedy zní, prvně podepište u toho přívětivějšího. Už se mnoha lidem stalo, že přišli o dobrou práci z důvodu špatného vztahu se svým nadřízeným. Lepší je, se této situaci vyhnout a druhou práci volit ve zcela odlišném oboru. Nejen, že se vyhnete komplikacím, navíc se naučíte něco nového a hlavu ani ruce nebudete zaměstnávat stále tím samým. I odborníci radí, že pokud pracujete rukama, zkuste v druhé práci více namáhat mozek.

Co se týče různých daňových bonusů a odvodů je to prosté. Každý z nás jistě zná tzv. růžový papír. Jde o prohlášení poplatníka a umožňuje uplatnit daňovou slevu. Tento administrativní papír lze podepsat v jednom období pouze u jednoho zaměstnavatele. Většinou se podepisuje tam, kde je vyšší hrubá mzda.

Dvě souběžná zaměstnání nejsou žádnou novinkou. Spousta lidí ve vašem okolí tak pracuje, ani o tom nemusíte mít zdání. Existuje bezpočet zaměstnání, která lze dnes už vykonávat z domova. Každý si shání finance po svém.

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek