Vyřazení z evidence úřadu práce

Tagy:

Datum vložení

vložen před 866 dny


Evidence na úřadu práce není povinná, pro mnoho lidí je však nezbytná – po dobu evidence na úřadu práce nemusíte hradit zdravotní pojištění a v případě splnění podmínek dostáváte podporu v nezaměstnanosti. Jenže jako uchazeč o zaměstnání vedený na úřadu práce nemáte jen svá práva, ale také povinnosti. A pokud je neplníte, úřad práce vás z evidence vyřadí a tím všechny benefity končí.

Rozdíl mezi vyřazením z evidence a ukončením vedení v evidenci

V případě, že jste si našli nové zaměstnání, rozhodli jste se začít podnikat nebo třeba nastupujete na rodičovskou dovolenou, musíte tyto skutečnosti nahlásit na úřad práce a ten vás z evidence uchazečů o zaměstnání vymaže. Odhlásit se můžete i bez pádného důvodu, a to vyplněním žádosti o ukončení vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání. Všechny podrobnosti naleznete na oficiálním webu úřadu práce.

Pokud ale neplníte povinnosti, které jako uchazeč o zaměstnání v evidenci úřadu práce máte, a zároveň pro vaše jednání nemáte žádné pádné důvody, úřad práce vás může z evidence vyřadit.

Důvody pro vyřazení z evidence úřadu práce

  1. Vykonáváte nelegální práci

    Práce na černo je sama o sobě problém, natož ještě když na to přijde úřad práce, v jehož evidenci jste vedeni jako uchazeč o práci. O další podpoře si v takovém případě můžete nechat zdát. Přivydělat si během pobytu na úřadu práce můžete, ovšem pouze formou tzv. nekolidujícího zaměstnání.

  2. Odmítnutí vhodného zaměstnání

    Úřad práce vám pomáhá najít vhodné zaměstnání, čili takové zaměstnání, které odpovídá vašemu zdravotnímu stavu a alespoň 80 % plného úvazku. Pokud je to možné, bere také ohled na vaši kvalifikaci, vzdělání, zkušenosti, rodinnou situaci, (ne)možnost dojíždění a další. Může se tedy stát, že pro vás úřad práce najde zaměstnání, které vám není úplně po chuti. Pokud ho odmítnete bez vážného důvodu, může vaše účast v evidenci rychle skončit.

  3. Neoznámení nemoci nebo úrazu

    Pokud jste nemocní nebo máte úraz, je vaše povinnost s tím obeznámit úřad práce, a to nejpozději v den vydání lékařského potvrzení. Toto potvrzení musíte do 8 dnů na úřad práce také doložit.

  4. Maření součinnosti s úřadem práce

Důvodem pro vyřazení z evidence je také neochota spolupracovat s úřadem práce. Typicky se jedná o neúčast na domluvených schůzkách, uvádění nepravdivých údajů o zdravotním stavu, nedodržování lhůt k projednání doporučeného zaměstnání či nedodržování léčebného režimu v případě nemoci či úrazu.

Vážné důvody, pro které vás úřad práce omluví

Je jasné, že někdy se vám připlete do cesty komplikace, kvůli které se například nemůžete dostavit na dojednanou schůzku – třeba vám onemocní dítě a nemá ho kdo pohlídat. Pokud opravdu vážný důvod, který ospravedlňuje neplnění vašich povinností, máte, úřad práce vás omluví. Ovšem pozor – zda vám důvod uznají, nebo ne, závisí pouze na přítomném úředníkovi.

 

 

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek