Zaměstnání při plném invalidním důchodu

Tagy:

Datum vložení

vložen před 873 dny


Jaké to je být důchodcem a jaké jsou v té chvíli možnosti práce, znáte buď přímo z vlastní zkušenosti anebo zprostředkovaně od někoho z rodiny, přátel či známých. Důchod přichází na řadu v důchodovém věku, který je pro každého jiný. Někdo jde na odpočinek dříve, tzv. předčasný důchod, a přijme řadu pravidel a omezení s tím spjatá. Je však ještě jeden typ, invalidní důchod.

Do něj se může zapsat kdokoli z nás. Stačí špatně šlápnout, spadnout anebo u vás propukne těžká nemoc. Invalidní důchod se neomezuje věkem, nýbrž mírou omezení pohybu. Existují tři stupně, tedy invalidita I., II. a III. stupně.

Pokud patříte mezi osoby, kterým byla tato skutečnost uznána, jistě se ptáte, jak je to nadále s možností pracovat. Volno od zaměstnání a povinností s tím spjatých si zaslouží kdokoli, ale neustále to může být i více ubíjející než odpočinkový stav. Jsou nějaká omezení pro jednotlivé stupně? Nejsou. Zákon nijak neupravuje, zda můžete či nemůžete pracovat, kde a jak dlouho v měsíci. Co je však jisté, je to, že vám stejně ani nic jiného nezbude. Tedy u prvních dvou invalidit. U té třetí se vám celá doba pobírání počítá jako nemocenské pojištění, a tvoří se vám z ní i důchod. Tam je pak na uvážení každého, na co mu síly stačí a zda má chuť vrhnout se opět do zaměstnání nebo třeba začne pracovat sám za sebe.

Schopnost pracovat jako invalida

Abychom byli v obraze, zopakujme si, jak jsou na tom jednotlivé profily invalidního člověka. Invalidita I. stupně se uděluje tomu, kdo je o 35% omezen pracovní schopností, II. Pak s omezením 50% a III. stupeň invalidity lidem, kteří přišli o 70% svých pracovních schopností.

Druh vykonávané práce není nijak omezen, jediné co se může přihodit je to, že posudková komise (jednou za rok až tři, případně na udání) usoudí, že jste moc zdraví a může stupeň ponížit. To pak znamená méně peněz, které jsou například důležité k péči o vás. Vybírejte tedy takové pracovní pozice, které lze vykonávat z pohodlí domova, přes internet a není potřeba fyzické aktivity. V dnešní době je pracovní trh takovými pozicemi hojně obsazen, je tedy již z čeho vybírat a vy máte příležitost k vlastní realizaci.

Nemocenská v práci

Je dobré také zmínit, že zaměstnanec s mírou invalidity III. stupně má stejná práva na nemocenskou jako starobní důchodce. Tedy 70 kalendářních dnů po sobě anebo 70 dnů ročně celkem. Pro ostatní platí to samé co pro zdravé lidi.

Co se týká výše platu, výdělku, tak ta také není nijak limitována. Zaměstnat se můžete na klasickou smlouvu, DPP, DPČ nebo pracovat jako OSVČ. Pokud však štěstí mít nebudete a žádnou vhodnou práci s ohledem na svůj zdravotní stav neseženete, určitě se přihlaste na úřad práce. Ti za vás budou hradit pojištění a vám se nebude krátit důchod. Pokud se vám tato volba nelíbí nebo není možná, plaťte si dobrovolné důchodové pojištění. Vyplatí se to.

 

 

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek