Zaměstnání při rodičovské dovolené

Tagy:

Datum vložení

vložen před 729 dny


Jako jedna z mála zemí na světě, máme opravdu mnoho možností jak trávit svůj čas na rodičovské dovolené. Ta začíná po skončení mateřské dovolené, která trvá 28 týdnů u jednoho dítěte a u porodu vícerčat 37 týdnů. Mantinely České republiky jsou opravdu rozsáhlé. Na rodičovské dovolené nyní můžete být klidně i čtyři roky anebo se do práce vrátit v roce dítěte. Záleží pouze na vás, jak si rozvrhnete přidělené finance. Je však syrovou pravdou, že čím déle doma zůstanete, tím méně peněz měsíčně dostanete. To je jednoduchá rovnice.

Rodičovský příspěvek nedělá výjimky

Rodičovský příspěvek je pro všechny stejný. Od státu máte k dispozici 220 000Kč a ty si podělíte příslušným počtem měsíců. U vícerčat je tato částka od začátku letošního roku zvýšena na 330 000Kč. Na kolik měsíců a jak vysokou částku je možné zvolit, vám řekne váš denní vyměřovací základ, který se dozvíte na sociální správě. Je vypočten z příjmu respektive nemocenského pojištění. To platí jak u zaměstnance, tak i u osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Naštěstí nejste nijak limitovány, jako tomu bylo třeba v minulosti, osobním výdělkem. Spousta rodičů, nelze říci, že jen maminek, tak začíná s podnikáním či jiným zaměstnáním právě na rodičovské dovolené.

Sociální dávka je spíše bonus než hlavní příjem

Není nic ostudného přiznat, že poskytnuté peníze od státu jsou sice pěkným gestem, ale na pokrytí všech životních potřeb miminka a pečujícího rodiče to opravdu nestačí. Své o tom jistě mohou pohovořit samoživitelky, ale i rodiny, kde je sice k dispozici příjem od druhého partnera, ale není natolik vysoký, aby zachoval standard celé rodiny. Mnoho párů tak volí různé možnosti, jak zajistit finančně nejen sebe a novorozeně, ale i třeba již starší děti se svými potřebami.

V minulosti to bylo mnohem těžší, vydělat něco navíc. Tím, že člověk pobíral sociální dávku, tedy rodičovský příspěvek, mohl si přivydělat pouze do určité výše. Navíc to musel neustále dokazovat na příslušném úřadu. Bylo s tím tedy spojeno mnoho starostí. A spousta lidí se díky tomuto systému, na podobné finanční injekce, nechala zajít chuť. Některým se to totiž opravdu nevyplatilo. Tyto časy jsou však naštěstí již dávno pryč.

Práce při pobírání rodičovského příspěvku

Pracovat můžete, jen musíte za sebe najít náhradu v péči o potomka. U dětí do dvou let věku bylo stanoveno, že mohou předškolní vzdělávání navštěvovat 46 hodin měsíčně. Dnes se děti do školek běžně přijímají právě ve věku od dvou let, protože si to společnost žádala, a vy jej tam můžete umístit a na chvilku si odskočit vykonat něco do práce.

V současné době je opravdu mnohem jednodušší k pobírání rodičovského příspěvku přinést do rodinné kasy i nějakou tu korunu navíc.

  • Dítě lze libovolně umístit do mateřské školy, omezení hodin je pouze u dětí do dvou let
  • Celková částka příspěvku je pro všechny stejná
  • Na rodičovské dovolené lze podnikat či chodit do zaměstnání bez omezení výdělku
  • Navíc začínající podnikatelé první rok neplatí zálohy na zdravotní a sociální pojištění
  • Jediné omezení vykonávané práce je to, že nesmíte dělat to stejné co před nástupem na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Tzn., že u zaměstnavatele musíte vykonávat jiný druh práce, určuje to Zákoník práce § 34b odst. 2 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
  • Na dohodu o provedení práce DPP a dohodu o pracovní činnosti DPČ lze pracovat tak, jak je zvykem až na malé rozdíly. U DPP 300 hodin ročně a výdělek do 10 000Kč je osvobozen od placení zdravotního a sociálního pojištění, u DPČ pouze na poloviční úvazek. Při počtu 15 dní za měsíc a výdělku nad 2 500Kč, je nutné platit dané zálohy

 

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 437937 nabídek