Kdy oznámit těhotenství v zaměstnání

Tagy:

Datum vložení

vložen před 1395 dny


Příchod nového života do rodiny přináší vždy plno radostných momentů a očekávání. Na druhé straně však na nastávající maminky čeká dlouhý seznam činností, které je třeba odškrtnout dříve, než se miminko narodí. Mezi ně patří i oznámení těhotenství zaměstnavateli, které by se sice nemělo odkládat, ale ani uspěchat. Kdy je nejlepší čas pro to, oznámit těhotenství v zaměstnání?

Kdy těhotenství v práci oznámíte, je jen na vás

Při řešení problematiky, kdy sdělit zaměstnavateli, že jste v jiném stavu, je dobré vědět, že ze zákona vás k tomu nezavazuje žádná povinnost. Nikde se nestanovuje doba, do kdy byste musela  těhotenství  oznámit – záleží tedy jen a jen na vás.

Čím dříve těhotenství oznámíte, tím dříve budete pracovat ve vyhovujících podmínkách

Co však zákon naopak stanovuje, jsou podmínky, za jakých může těhotná žena pracovat, a jaké činnosti patří mezi rizikové, a je tedy nutné je z pracovního procesu vyloučit. Dle zákona jsou zakázány například tyto práce:

  • vykonávané velkými svalovými skupinami s převažující dynamickou složkou svalové práce;
  • vykonávané ve vnuceném pracovním tempu;
  • při výrobě léčiv nebo veterinárních přípravků, obsahujících hormony, antibiotika nebo jiné biologicky vysoce účinné látky;
  • ve výškách nad 1,5 m;
  • související s chovem a ošetřováním zvířat
  • při ošetřování pacientů umístěných v uzavřených psychiatrických odděleních;
  • a mnoho dalších prací, které naleznete ve vyhlášce č.180/2015 Sb. Zákoníku práce.

Zákoník práce se však nezmiňuje pouze o typech prací, ale také o pracovních podmínkách (pro těhotné ženy platí například zákaz práce přesčas, nárok na kratší pracovní dobu apod.). Abyste těchto práv mohla využít, je nutné těhotenství oznámit zaměstnavateli tak, aby vám tyto podmínky dokázal vytvořit, případně vás dočasně přeřadil na jinou pozici či pracoviště.

Umožněte zaměstnavateli za vás najít náhradu

Včasným oznámením těhotenství si však nezajistíte jen vhodné podmínky přizpůsobené svému zdravotnímu stavu, ale také tím poskytnete dostatek času svému zaměstnavateli pro to, aby za vás mohl najít náhradu po dobu, kterou strávíte na mateřské dovolené. Myslete na to, že zdravotní rizika, komplikace či prosté nevolnosti mohou přijít kdykoliv. Pokud byste z těchto důvodů musela odejít na nemocenskou dovolenou a zaměstnavatel by předtím neměl dostatek času za vás najít náhradu, mohl by se vyskytnout problém například s tím, kdo by nového kolegu později zaučil. Proto s oznámením těhotenství neotálejte.

Těhotenství oznamte až po rizikovém stádiu

Na druhou není třeba spěchat. Radost z očekávání nového potomka je sice velká, s oznámením této šťastné noviny byste však v zaměstnání měla přece jen chvíli počkat. Ale jak dlouho? Rozhodně alespoň do první prohlídky na gynekologii, kde vám lékař těhotenství potvrdí, a vy budete mít 100% jistotu. Lépe však uděláte, když těhotenství v práci oznámíte po prvním trimestru (po 13. týdnu), který se považuje za nejrizikovější.

 

Autor: Martina Polamová

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451904 nabídek