Rodičovský příspěvek a zaměstnání

Tagy:

Datum vložení

vložen před 1419 dny


Co se týče státního zabezpečení rodičů pečujících o děti, nemůžeme si stěžovat. Sociální podpora, která nám náleží při péči o dítě, je jedna z nejlepších v Evropě. Bohužel vyplácená částka není samospasná a výpadek jednoho příjmu v rodině bývá hodně znát. O to víc, pokud se pracující partner nemůže chlubit nadprůměrnou mzdou. Mnoho rodičů pak hledá cestu, jak rodinný rozpočet navýšit. Jaké jsou možnosti přivýdělku během rodičovské a mateřské dovolené?

Přivýdělek během mateřské dovolené

Cílem peněžité dávky v mateřství je (alespoň částečně) kompenzovat dočasný výpadek příjmu. Pokud byste během mateřské dovolené pracovaly a nedošlo by tak k výpadku příjmu, postrádala by peněžitá pomoc smysl. Proto existuje hned několik omezení pro možnosti přivýdělku během mateřské:

  • Pokud chcete během mateřské dovolené pracovat pro vašeho (původního) zaměstnavatele, musí to být na jinou pracovní smlouvu nebo dohodu než doposud. Pokud byste pokračovaly v práci, která je uvedena v původní pracovní smlouvě, za odpracované dny vám peněžitá pomoc v mateřství nenáleží.
  • Když se svým zaměstnavatel uzavřete novou pracovní smlouvu nebo dohodu, mateřská vám zůstane. Neměly byste však vykonávat práci stejné povahy jako před nástupem na mateřskou dovolenou.
  • Pokud chcete uzavřít pracovní smlouvu s jiným zaměstnavatelem a jednalo by se o stejnou povahu práce, kterou jste vykonávala u svého stávajícího zaměstnavatele, měly byste si od svého původního zaměstnavatele vyžádat souhlas.
  • Pracovaly jste před nástupem na mateřskou jako OSVČ a odváděly jste z této práce nemocenské pojištění? Pak platí stejná pravidla jako u zaměstnání – pokud byste se podnikání věnovala i během mateřské dovolené, o dávky přijdete. To se netýká OSVČ, které před nástupem na mateřskou podnikaly jen na vedlejší činnost a těch OSVČ, které nepracují tzv.“vlastníma rukama“ – například provozovatelka obchodu, ve kterém veškerou činnost zajišťují zaměstnanci a nikoliv ona sama.
  • Do klasického zaměstnání můžete nastoupit nejdříve po uplynutí šestinedělí – jinak by se jednalo o nelegální práci.

Přivýdělek během rodičovské dovolené

Možností přivýdělku při současném pobírání rodičovského příspěvku jsou širší než v případě mateřské dovolené – dokonce by se dalo hovořit o neomezených příležitostech. Můžete se dál věnovat podnikatelské činnosti i pracovat ve svém původním zaměstnání bez omezení.

Jedinou podmínkou pro to, aby mohl rodič pečující o dítě pobírat současně rodičovský příspěvek a pracovat je, že zajistí dítěti celodenní péči, přičemž nezávisí na tom, zda se jedná o jesle, školku nebo babičku. Ovšem pozor – děti mladší 2 let mohou docházet do výchovných zařízení a jeslí maximálně 46 hodin měsíčně. V jiném případě by nárok na rodičovský příspěvek zanikl.

 

Autor: Martina Polamová

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451904 nabídek