Souběh více dohod o provedení práce

Tagy:

Datum vložení

vložen před 834 dny


Už od útlého věku slyšíte, že jaký si to uděláš, takový to máš. To vám rodiče hovořili o tom, jaký život je. Nic nedostanete zadarmo a o vše se musíte nějak postarat. Každý má jiný styl života a jiný standard. A právě o tom to je. Někomu vyhovuje pracovat na vlastní pěst jako podnikatel OSVČ, jiný preferuje pracovní smlouvu na dobu neurčitou a jiný bere všemi deseti příležitost k zaměstnání na dohodu. Tou lze koneckonců doplnit jakýkoliv rodinný rozpočet.

Kombinacím v zaměstnání vám nic nebrání. Lze mít i více dohod souběžně. Existuje totiž Dohoda o pracovní činnosti DPČ a Dohoda o provedení práce DPP.

DPČ – Výdělek do výše 2 500 Kč (zaměstnání malého rozsahu) je osvobozen od plateb zdravotního a sociálního pojištění. Většinou se sjednává při práci ve formě záskoku, zástupu za nemocenskou dovolenou, nebo když jde o zkrácený úvazek. Jediné omezení je v pracovní době. Ta nesmí přesáhnout 20 hodin týdně. Tedy polovinu běžné pracovní doby.

DPP -  Zde je částka vypočítaná na 10 000 Kč. Často takto pracují mladiství, zkrácené úvazky a práce menšího zápřahu. Zde je omezení pracovní doby trochu jiné. Za rok nesmíte na tento typ dohody odpracovat více než 300 hodin.

Rozhoduje výše výdělku

Obě mají své plusy, kvůli kterým si je lidi vybírají při sjednávání práce. Při Dohodě o pracovní činnosti je určena hranice 2 500 Kč proto, aby se neodvádělo zdravotní a sociální pojištění, u DPP je to pak částka 10 000 Kč. Jak to však je, když takových typu smluv máte více?

U obou platí, že jich můžete mít podepsáno tolik, kolik jen chcete. A to i u jednoho zaměstnavatele. Zde není nikde určen počet. Spousta zaměstnavatelů to tak se zaměstnanci řeší. Na každou činnost jiný kus podepsaného papíru.

Někdo by si mohl pomyslet, že je to tak pro obě strany výhodné. Když ti totiž pohlídají výši výdělku, nebudou muset strhávat odvody pojišťovnám. Ano, ale pouze pokud je každá dohoda sjednaná u jiného zaměstnavatele. Ale to je neznalost zákonu. Pokud je všude uvedeno jedno jméno, bere se v potaz součet výdělku. A to jak u dohody o provedení práce, tak i dohody o pracovní činnosti.

Pozor na platbu zdravotního pojištění

Po součtu výdělku, pokud je vyšší než uvedené sumy, se automaticky strhává určená část peněz. Pokud ne, je třeba pohlídat platbu zdravotního pojištění. Pokud jej totiž za vás neplatí zaměstnavatel, ani stát (ve specifických případech), musíte se přihlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů a hradit si jej sami. Je to dáno zákonem a současná platba je dána na 1 647 Kč, což odpovídá 13,5 % z minimální mzdy (12 200 Kč).

Co se týká zdanění při souběhu více dohod, i zde se bere v potaz výše výdělku a zda zaměstnanec podepsal prohlášení k dani (růžový papír), na základě toho se řeší daně, což určuje přesně zákon.

 

Najděte svou vysněnou práci. Nyní máme 451903 nabídek